Widzisz te kontrolkę w samochodzie?! Koniecznie udaj się do serwisu!

Widzisz te kontrolkę w samochodzie?! Koniecznie udaj się do serwisu!

Awaria hamulców

Podaj dalej

Kontrolki w samochodzie pełnią bardzo ważną rolę. To między innymi od ich komunikatów zależy nasze zdrowie i życie na drodze. Ich podstawowym zadaniem jest informowanie kierowcę o potencjalnych zagrożeniach. Jeśli widzisz jeden z tych symboli w swoim aucie podczas jazdy, koniecznie udaj się do serwisu na diagnostykę problemu.

Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych elementów każdego pojazdu. Kłopoty z zatrzymaniem się należą do jednych z najniebezpieczniejszych awarii, jakie mogą spotkać nas na drodze. Dlatego każda informacja, która może wskazywać, że z naszym pojazdem, jeśli chodzi o układ hamulcowy, musi wzbudzić naszą czujność.

Zużyte klocki hamulcowe – dbaj o nie regularnie

Tarcze i klocki hamulcowe są duetem, o którym wielu kierowców pamięta. Ich żywotność zależy przede wszystkim od tego, jak wygląda nasz styl jazdy oraz, w jakich warunkach używamy nasz pojazd. Jeśli jeździmy spokojnie i hamujemy w delikatny sposób, mogą one wystarczyć nawet na około 70 000 – 100 000 km. W niektórych modelach samochodów o niskim poziomie warstwy ciernej znajdującej się na klocku informuje piszczenie lub kontrolka na desce rozdzielczej.

Widzisz tę kontrolkę – sprawdź poziom płynu hamulcowego!

Płyn hamulcowy, choć jest bardzo ważny dla efektywnego hamowania, traktowany jest przez sporą grupę kierowców nieco po macoszemu. Zapominamy o jego regularnej wymianie oraz kontrolowaniu jego poziomu w zbiorniku. Przyjmuje się, że przy normalnym użytkowaniu auta płyn hamulcowy kwalifikuje się do wymiany po dwóch latach. Jeśli przegrzał się on podczas pracy, jego zmiana na nowy powinna nastąpić jak najszybciej.

Zbiornik płynu hamulcowego

Oceń sytuację i nie podejmuj ryzyka

W tytule artykułu zachęcamy Was do udania się do najbliższego serwisu, jeśli na desce rozdzielczej pojawi się ta kontrolka. Jednak nie w każdej sytuacji jest to rozsądne posunięcie. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest zatrzymanie się w bezpiecznym miejscu bezpośrednio po zobaczeniu komunikatu i ocena sytuacji. Jeśli mamy do czynienia z wyciekiem płynu hamulcowego, oczywiste jest, że dalsza jazda to skrajna nieodpowiedzialność.

mechanik naprawia zaniedbania kierowców
Freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News