Silnik zużywa więcej oleju? To zaniedbanie lubi się tak odwdzięczyć!

Silnik zużywa więcej oleju? To zaniedbanie lubi się tak odwdzięczyć!

bagnet do mierzenia poziomu oleju castrol

Podaj dalej

Mechanika samochodowa jest ciekawą dziedziną, w której diagnozowanie problemu najłatwiej zaczynać od najłatwiejszych do sprawdzenia teorii. Jeśli silnik zużywa więcej oleju, warto sprawdzić ten element w jednostce napędowej.

W Polsce znaczna część samochodów jest z tak zwanej drugiej ręki. Spora reprezentacja pojazdów przyjechała nad Wisłę z Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej. Tam nieco inaczej podchodzi się do serwisowania auta. Regularne wizyty w ASO niekoniecznie są gwarancją troski o każdy, nawet z pozoru najdrobniejszy element w silniku. Oczywiście jako jedne z pierwszych dają o sobie znać podzespoły zaniedbywane. Objawy ich zużycia mogą być bardzo różne.

Zwiększone zużycie oleju w silniku – poważny problem!

Wielokrotnie powtarzaliśmy, że olej, jest czymś w rodzaju krwiobiegu silnika. Jeśli zaczyna go brakować, spada poziom smarowania, a także wzrasta ryzyko przegrzania jednostki napędowej. Dlatego regularne sprawdzanie stanu poziomu oleju w silniku to jedna z podstawowych czynności, które mogą przyczynić się do bezproblemowej eksploatacji samochodu.

olej w aucie droższy czy tańszy

Gdy zaczynamy dostrzegać, że nasz silnik w samochodzie zaczął mieć większe zapotrzebowanie na olej, warto poszukać przyczyn. Mogą być one dosyć złożone lub trywialnie proste. Jedno jest pewne, jednostka napędowa z reguły informuje kierowcę lub mechanika o tym, co może być przyczyną problemu swoim charakterystycznym zestawem objawów.

Nikt nie zagląda tam przez lata!

Czasami wychodzimy z takiego założenia, że lepiej jest pewnych spraw nie ruszać, skoro działają. Takie myślenie może być bardzo krzywdzące dla silnika i doskonałym tego przykładem jest odma w silniku. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem przez pewien czas użytkowania auta, była ona pozostawiona sama sobie. Taka sytuacja przekłada się bezpośrednio na czystość omawianego podzespołu. Jeśli zabraknie regularnej konserwacji odmy silnikowej, czeka nas sporo problemów.

Freepik

Odma olejowa odpowiada przede wszystkim za prawidłowe odpowietrzenie komory korbowej z przesytu gazów oraz cząstek powietrza. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju zawór bezpieczeństwa. Dzięki odmie olejowej silnik może pracować w odpowiednim warunkach szczególnie pod kątem panującego ciśnienia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News