Reflektory do regeneracji? Czy to ma w ogóle sens?

Światła w samochodzie w okresie jesienno-zimowym, o zmroku i podczas złej widoczności pełnią kluczową rolę. Wraz z upływem czasu ich efektywność świecenia spada. Czy reflektory nadal opłaca się regenerować?

Reflektory do regeneracji? Czy to ma w ogóle sens?
Podaj dalej

Skomplikowana budowa, problemy z parowaniem po regeneracji oraz obawy o trwałość takiej naprawy mogą skutecznie odstraszać od zdecydowania się na regenerację reflektorów. Na szczęście cały proces przebiega dosyć szybko i daje bardzo dobre rezultaty. Nawet niektóre domowe sposoby mogą tchnąć w światło drugie życie.

Matowienie kloszy i luster wykonanych z tworzywa – największy problem?

Ze względów bezpieczeństwa i oszczędności wykonuje się obudowy reflektorów z tworzyw sztucznych. Ich część, która osłania żarówkę lub ksenon od frontu pojazdu, również jest wykonana z materiału przypominającego plastik. Pod wpływem czynników atmosferycznych powierzchnia ta matowieje i zmniejsza efektywność świecenia. Stopniowemu wypaleniu ulegają również lustra, które znajdują się wewnątrz lampy. Tutaj regeneracja reflektorów może odbyć się nawet na parkingu.

mercedes-reflektory-diesel

Zmatowiałe klosze można na chwilę doprowadzić do stanu dużo lepszego niż wcześniej przy pomocy pasty do zębów i szczoteczki oraz solidnej dawki cierpliwości. Ścieranie zmatowiałej powierzchni da zupełnie nowy efekt. Więc skoro tak prosta czynność daje odświeżony wygląd, co dalej?

Reflektory parują lub są popękane – temu też można zaradzić!

Czasami na ulicy można spotkać samochody, które mają lekko zaparowany jeden reflektor. Może kojarzyć się to z wypadkową przeszłością pojazdu, jednak wcale tak nie musi być. Wystarczy, że zatkane są kanały odpowiadające za odprowadzenie wody i ciepła. Zdarza się również, że jest to efekt złego sklejenia lampy po regeneracji. Jednak temu fachowcy mogą zaradzić!

Ile kosztuje regeneracja?

Na koniec najważniejsze pytanie, ile to wszystko kosztuje? Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście jedna: to zależy. Jednak dla porównania polerowanie reflektorów może zamknąć się w kwocie 100-150 złotych i da trwały efekt. Regeneracja luster, czy popękanych elementów kosztuje około kilkuset złotych z robocizną. Jest to sporo, ale nadal mniej, niż nowy reflektor do współczesnych samochodów.

diesel swiatla reflektor

Przeczytaj również