Radio w samochodzie przestało grać? Poznaj najpopularniejsze usterki!

Radio w samochodzie przestało grać? Poznaj najpopularniejsze usterki!

radio mandat muzyka

Podaj dalej

Muzyka dla wielu kierowców jest spójnym elementem podróży. Radio w samochodzie umila czas, jest źródłem pozytywnych emocji, a także informacji. Gdy po włączeniu radioodtwarzacza słychać jedynie ciszę mamy wiele opcji do wyboru.

Radia samochodowe mają bardzo długą historię. Pierwsze egzemplarze pojawiały się w autach już w latach 30. XX wieku. Początkowo za oceanem, żeby nieco później trafić do Europy. Współcześnie trudno oddzielić radio od funkcji komputera pokładowego, ponieważ nowoczesne pojazdy mają te dwa z pozoru urządzenia zintegrowane we wspólny panel sterowania. W związku z tym wzrasta prawdopodobieństwo awarii, a także jej większe koszty.

Niefabryczne radia samochodowe – to mniej problemów?

W samochodach używanych, które mają jeszcze kieszeń na radioodtwarzacz, kierowcy bardzo często montują nowocześniejszą wersję radia. Najczęściej jest ona wyposażona w wejście AUX, USB, a także możliwość odtwarzania płyt CD i funkcję łączenia z innym urządzeniem przez Bluetooth. I co zabawne, a zarazem nieco frustrujące, niemal każda z tych opcji może się zepsuć, co ma wpływ na prawidłowe działanie radia.

muzyka radio samochod wzmacniacz

W przypadku zaobserwowania awarii bardzo ważna jest systematyczność i eliminowanie poszczególnych usterek z listy podejrzanych. Dlatego najlepiej zacząć od rzeczy najłatwiejszych, czyli sprawdzenia bezpiecznika, anteny samochodowej, czy podstawowej dla wielu użytkowników funkcji Bluetooth. W skrócie dzisiejsze urządzenia niefabryczne oferują podobny poziom skomplikowania, jak oryginalne radia samochodowe we współczesnych pojazdach.

Radia samochodowe niemal zawsze opłaca się naprawić!

Kłopoty z radioodtwarzaczami są na tyle powszechne, że dość szybko można znaleźć w sieci fachowców, którzy podejmują się naprawy usterki. Warto spróbować, ponieważ koszt diagnozy i usunięcia problemu niemal na pewno będzie niższy od nowego urządzenia. Jeśli mamy tylko możliwość zdemontowania panelu środkowego, aby dostać się do jednostki sterującej radiem, opłaca się to zrobić!

W przypadku nowych samochodów można skorzystać z zapisów gwarancji, gdzie ASO wymieni cały element według procedur producenta. Jednak w przypadku pojazdów w okresie pogwarancyjnym, cała wizyta w autoryzowanym serwisie może być nadmiernym wydatkiem. Bardzo często wiele elementów udaje się wymienić dużo taniej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News