Prawdziwa rewolucja w częściach zamiennych do samochodu! Koniec z długim oczekiwaniem?!

Prawdziwa rewolucja w częściach zamiennych do samochodu! Koniec z długim oczekiwaniem?!

Prawdziwa rewolucja w częściach zamiennych do samochodu! Koniec z długim oczekiwaniem?!

Podaj dalej

Ostatnie kilka lat było wyzwaniem dla całego łańcucha dostaw. Dłuższe oczekiwanie na podzespoły wydaje się nowym standardem, jednak za rogiem być może czeka prawdziwa rewolucja w częściach zamiennych do samochodu.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że żyjemy w cywilizacji, która oferuje niemal wszystko natychmiast. Zamawiamy jakiś produkt i nawet w ciągu doby jest on pod naszymi drzwiami. Jednak pandemia zmieniła praktycznie wszystko w tym aspekcie. Aktualnie świat powoli wraca do układu sił sprzed kilku lat, ale odtworzenie łańcuchów pośredników wymaga czasu. Dlatego w myśl powiedzenia – potrzeba jest matką wynalazków, pojawiła się bardzo ciekawa alternatywa.

Zmiany bardzo często są tuż obok

Wprowadzenie w życiu drobnej zmiany może dać ogromne efekty, zdarza się jednak tak, że samo dostrzeżenie, znajdującej się niedaleko szansy wymaga dużego sprytu i obserwacji tego, co znajdujemy wokoło. Bardzo często w najbliższym otoczeniu czeka gotowe rozwiązanie, tylko musimy chcieć je dostrzec. Daimler Buses postanowił skrócić proces logistyczny do maksimum przez wykorzystanie narzędzi, które są już bardzo dobrze znane. W niedalekiej przyszłości części zamienne mogą być produkowane na miejscu.

Prawdziwa rewolucja w częściach zamiennych

Wyobraźmy sobie sytuację, w której mechanik samochodowy potrzebuje wymienić w samochodzie podzespół, podchodzi do komputera i sprawdza jego dostępność. Okazuje się, że w magazynie brakuje takich elementów. Dzisiaj trzeba je zamówić, czekać na dostawę i dopiero można je zamontować. Być może za chwilę na większą skalę mechanik będzie mógł je wydrukować.

Daimler Buses od dwóch lat testuje system drukowania części przy pomocy drukarek 3D. Takie rozwiązanie znacząco skraca cały proces dostarczenia części na czas, ponieważ urządzenie może znajdować się bezpośrednio w ASO. Do tego dedykowane oprogramowanie z odpowiednim zasobem materiałów potrzebnych do produkcji i części zamienne powstają bezpośrednio w serwisie.

https://www.facebook.com/SeifertLogisticsGroup/photos/a.660521953966911/3988496801169393/?type=3

Co więcej, można kupić stosowną licencję, więc proces produkcji części przy wykorzystaniu określonego sprzętu ma zdecentralizowany charakter i pozwala tworzyć elementy niemal w dowolnym miejscu na świecie. Jest to bardzo duża zmiana, która mogą pójść inni producenci.

źródło: trans.info

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News