Opony bez tajemnic! Kupuj zimówki jak profesjonalista!

Opony bez tajemnic! Kupuj zimówki jak profesjonalista!

samochód

Podaj dalej

Opony w okresie jesienno-zimowym należą do jednych z najważniejszych czynników, które mają wpływ na bezpieczeństwo. Dlatego warto wiedzieć, czym kierować się podczas ich zakupu. Istnieje kilka parametrów istotnych dla każdego auta. Dzisiaj podpowiadamy, jak kupować ogumienie z głową.

W związku z tym, że ceny opon są relatywnie wysokie, na pewno taki zakup trzeba dobrze przemyśleć i się do niego odpowiednio przygotować. Najlepiej odłożyć sobie większą kwotę, którą możemy przeznaczyć na zakup wybranej przez nas marki. Opony z łatwością wytrzymują kilka sezonów, dlatego oszczędzanie na lepszy komplet może trwać latami. Trzeba mieć to jedynie na uwadze w domowym budżecie.

Jakie opony samochodowe są najlepsze?

Z takim pytaniem możemy przyjść do sprzedawcy opon. Jednak na to pytanie brakuje jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ sytuacja każdego kierowcy jest inna. Dlatego, jeśli chcemy kupić nowe ogumienie samochodowe, powinniśmy skupić się nie tylko na specyfikacji pojazdu. Pytanie, jakie powinniśmy więc sobie postawić to: jakie opony są najlepsze dla mnie i mojego auta? Zastanówmy się, ile kilometrów pokonujemy w ciągu roku, po jakich trasach się poruszamy. Czy jest to jazda miejska, autostradowa, a może w jakichś cięższych warunkach? Po trzecie, zwróćmy uwagę na to, w jakim stylu się przemieszczamy – dynamicznie czy spokojnie. Te wszystkie cechy będą miały wpływ na wybór opon. Kupowanie ogumienia samochodowego jest łatwe, jeśli przestrzega się kilku ważnych zasad.

Zacznij od rozmiaru opony!

Prześmiewczo można powiedzieć, że rozmiar zawsze ma znaczenie i w przypadku ogumienia samochodowego, jest to jeden z najważniejszych parametrów. Kupienie opon zbyt małych lub przesadnie nadwyraz ma swoje określone konsekwencje. W tej sytuacji koniecznie należy zapoznać się z instrukcją obsługi pojazdu, żeby poznać wymagane przez producenta rozmiary opon. Takie informacje są także na klapce wlewu paliwa lub na naklejce umieszczonej na słupku drzwi kierowcy. Można też sprawdzić takie informacje u dilera samochodowego naszej marki, w serwisie wulkanizacyjnym, na stronach producentów lub skorzystać z konfiguratora opon, który pomoże dobrać odpowiednie ogumienie do naszego samochodu

opony wymiana wiosna

Na koniec indeks prędkości

Polacy mają tendencję do naginania ograniczeń prędkości, więc warto dostosować opony do swojego temperamentu za kierownicą. Najlepiej uwzględnić indeks prędkości danego modelu gumy. Jest to maksymalna dopuszczalna prędkość, z jaką może poruszać się pojazd, w którym zamontowana jest dana opona, pod maksymalnym obciążeniem określonym za pomocą indeksu nośności. Parametry te podane są m.in. na ściance bocznej opony i zapisane są za pomocą liter oraz cyfr. Są od siebie zależne i trzeba je brać pod uwagę zawsze, gdy kupujemy nowe ogumienie.

samochód ograniczenie prędkości ogranicznik isa
fot. pixabay

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News