Olej 5W30 - produkt idealny? Poznaj najważniejsze fakty!

Olej 5W30 - produkt idealny? Poznaj najważniejsze fakty!

olej do silnika freepik

Podaj dalej

Na temat klasy lepkości i przeznaczenia smarowania silnika napisano już wiele. Czas na kolejny element w dyskusji – czy olej 5W30 jest produktem idealnym? Jakie są jego mocne strony, kto powinien się na niego zdecydować?

Zanim zaczniemy omawiać najważniejsze z punktu widzenia użytkownika właściwości oleju 5W30, warto przypomnieć, że jako kierowcy jesteśmy przynajmniej częściowo odpowiedzialni za to, aby do silnika wlewać lub dolewać jedynie oleje o ustalonej przez producenta pojazdu klasie lepkości. Marka na butelce smarowania ma dużo mniejsze znaczenie.

Olej silnikowy musi być dostosowany do warunków pracy!

Z klasą lepkości oleju ściśle wiążą się również warunki pracy danego silnika. Innego smarowania wymaga pojazd użytkowany intensywnie każdego dnia od tego, który spokojnie nabija następne kilometry. Częściowo ma również znaczenie rodzaj paliwa w postaci oleju napędowego, benzyny, a może LPG. Na koniec zostaje wiek samochodu oraz strefa klimatyczna. Technologia budowy jednostki napędowej, a także wielkość różnicy skrajnych temperatur mają znaczenie przy wyborze oleju.

czy wymienić olej przed zima

5W30 bardzo dobry do pracy w Polsce?

Z klimatycznego punktu widzenia nadal jako kraj znajdujemy się w strefie umiarkowanej, gdzie występują cztery pory roku. Może już tak mniej wyraźne i trwałe, jak jeszcze kilkanaście lat temu, ale jednak. Mamy całkiem spore różnice temperatur, dlatego potrzebujemy oleju o dużej elastyczności pracy.

Smarowanie o oznaczeniu 5W30 zachowuje optymalną lepkość już przy temperaturze minus 30 stopni Celsjusza. W Polsce tak silne mrozy występują punktowo i są krótkotrwałe, ale ciągle są groźne dla jednostek napędowych. Co poza przystosowaniem do warunków klimatycznych ma znaczenie?

samochód spalinowy elektryczny ładowarka
fot. freepik.com

Wysoka pompowalność i właściwości oczyszczające!

Bardzo dużymi zaletami oleju 5W30 są właściwości oczyszczające silnik przez pompowalność na wysokim poziomie. W ten sposób wszystkie najważniejsze podzespoły pracują w optymalnych dla siebie warunkach. Cechą produktu, o której należy wspomnieć, jest również uniwersalność, ponieważ ten olej znajdziemy w bardzo szerokiej gamie pojazdów na polskich drogach.

Pozostaje odpowiedź na pytanie, czy jest to olej idealny? Na pewno jest bardzo dobrze dopasowany do potrzeb większości kierowców, przez co jest niczym właściwie przylegający garnitur, ponadczasowy i pasujący większości osób.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News