Mechanicy unikają tego preparatu! Sprawdź, co może popsuć klimatyzację!

Skokowy wzrost temperatur sugeruje, że zbliża się do Polski lato i zaczynamy dużo częściej korzystać z klimatyzacji. Gdy pojawią się z nią problemy serwisy i mechanicy unikają jednego preparatu, ponieważ wątpią w jego skuteczność. A jaka jest prawda?

Mechanicy unikają tego preparatu! Sprawdź, co może popsuć klimatyzację!
Podaj dalej

Klimatyzacja należy do jednego z podstawowych elementów wyposażenia większości nowych samochodów. Na polskich drogach również jeździ coraz więcej pojazdów, w których z kratek nawiewu leci zimne, przyjemne w upalne dni powietrze. Co zrobić w sytuacji, gdy zabraknie nam tego miłego chłodu? Czy stosowanie różnych „cudownych” preparatów ma w ogóle sens?

Klimatyzacja powinna być używana regularnie!

Jednym z motoryzacyjnych mitów jest ten, który dotyczy klimatyzacji w okresie zimowym. Miejskie legendy opowiadane podczas spotkań mówią, że nie powinno się używać klimatyzacji w czasie zimy, ponieważ ona i tak się nie włączy. Jest to część prawdy, ponieważ faktycznie istnieją samochody, które mają specjalne czujniki uniemożliwiające uruchomienie klimatyzacji poniżej określonej temperatury. Tylko trzeba pamiętać o jednym – klimatyzacja może również podnosić temperaturę w kabinie pojazdu, a co za tym idzie w zimie ma ona sens. Ułatwia usuwanie pary, wspomaga topnienie szronu z szyb i osusza powietrze w pojeździe. Gdy jest używana regularnie jej elementy konstrukcyjne, głównie chłodniczka i parownik nie rdzewieją, co oddala awarie układu klimatyzacji.

klimatyzacja temperatura czynnik

Mechanicy wiedzą, że wszystko ma swój koniec

Część osób chce, żeby ich samochody były trwałe przez lata, a każda awaria traktowana jest jako zło absolutne. Niestety trzeba liczyć się z tym, że niemal wszystkie elementy w aucie mogą się zepsuć i czasami należy je wręcz wymienić, ponieważ stosowanie „cudownych” preparatów na chwilę usuwa objawy, ale nie do końca ich przyczynę.

czynnik klimatyzacja nabijanie

Tak dzieje się między innymi z nieszczelnym układem klimatyzacji. Niektórzy decydują się na zastosowanie środków uszczelniających układ. Jednak zapominają, że ich skuteczność jest niewielka i sprawdzają się one przy bardzo drobnych ubytkach na poziomie maksymalnie 0.3 mm. Dlatego jeśli mamy podejrzenie wycieku z układu klimatyzacji, lepszym pomysłem jest konsultacja z mechanikiem i wymiana określonych podzespołów, niż poszukiwanie alternatywnych tańszych metod. Skuteczność takiej naprawy z reguły jest i tak umiarkowana.

 

Przeczytaj również