Masz ten kolor samochodu?! Twoje szanse na udział w kolizji rosną!

Masz ten kolor samochodu?! Twoje szanse na udział w kolizji rosną!

szeryf drogowy policja prawo jazdy mandat

Podaj dalej

Kolory w życiu człowieka odgrywają bardzo ważną rolę. W dawnych czasach umiejętność rozpoznawania barw pozwalała nam unikać niebezpieczeństwa, dzisiaj przydaje się w ruchu ulicznym. Jedna z firm zbadała związek koloru samochodu z wypadkowością. Wnioski są całkiem ciekawe.

Współcześnie można odnieść wrażenie, że ulice miast i miasteczek są bardziej stonowane, ponieważ spora grupa kierowców oscyluje wokół zbliżonych odcieni czerni, szarości, srebra oraz koloru białego. Dawne fotografie polskich ulic pokazują, że paleta barw na jezdni, jeśli chodzi o auta była subiektywnie zdecydowanie większa. W takim razie, czy jakiś kolor dominuje nad innymi?

Kolor samochodu zależy od klimatu

Odcień lakieru wybieramy na podstawie między innymi swoich upodobań i względów praktycznych. W krajach, gdzie występuje duże nasłonecznienie w ciągu dnia i mamy kontakt z wysokimi temperaturami przez większość roku, dużo większym zainteresowaniem cieszą się pojazdy w kolorach jasnych. Najczęściej w białym lub w srebrnym odcieniu, ponieważ odbijają one najwięcej światła i delikatnie spowalniają nagrzewanie się karoserii. Przykładem mogą być tutaj państwa Półwyspu Arabskiego, gdzie na ulicach dominuje biały odcień karoserii.

wakacje mandat samochód za granicą obowiązkowe wyposażenie pojazdu
fot. pixabay

Na Starym Kontynencie blisko 25% pojazdów to auta w kolorze szarości lub czerni. W ten sposób prawdopodobnie chcemy połączyć klasyczną elegancję samochodu z modą. Względy praktyczne muszą schodzić tutaj na dalszy plan.

Masz ten kolor samochodu?! Twoje szanse na udział w kolizji rosną!

Oczywiście trudno znaleźć bardzo twarde dowody, że konkretny kolor pojazdu zwiększa nasze ryzyko na drodze. Jednak można przypuszczać, że kolor czerwony ma nieco więcej „na sumieniu”, niż inne barwy. Jak twierdzi jedna ze stron internetowych, które zajmują się sprawdzaniem historii pojazdów, blisko 60% samochodów w kolorze czerwonym miało w swojej przeszłości jakąś kolizję. Tutaj eksperci sugerują, że na taką barwę decydują się przede wszystkim ludzie o bardziej dynamicznym charakterze prowadzenia samochodu, w takim kolorze często spotyka się auta sportowe, a to one narażone są na kolizje i poważne wypadki.

suzuki-alto-hatchback-za-23-tys-zl
fot. Suzuki

źródło: carVertical.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News