MAF, czyli dlaczego awaria jednego czujnika podnosi diametralnie koszty jazdy samochodem?!

Współczesna motoryzacja funkcjonuje w dużym stopniu na podstawie danych zebranych z różnych czujników. Jeśli działają one nieprawidłowo, koszty związane z jazdą samochodem diametralnie rosną. Awaria MAF w pojeździe potrafi być wyczuwalna dla kierowcy i jego portfela. Co to dokładnie jest i co należy z tym zrobić? O tym przeczytasz poniżej.

benzyna-lub-diesel-silnik-tunig
Podaj dalej

Silniki spalinowe funkcjonują w dużym uproszczeniu dzięki dawkowaniu odpowiedniej ilości paliwa i powietrza w tym samym czasie. Wtedy dochodzi do prawidłowych reakcji wewnątrz motoru, które powodują równą, a także wydajną pracę jednostki napędowej. Gdy ta delikatna równowaga zostaje zaburzona i do silnika trafia zbyt dużo paliwa lub za mało powietrza, auto traci swoją dynamikę, zaczyna gasnąć lub spala zdecydowanie zbyt dużo paliwa.

Co to jest MAF?

Oczywiście MAF to skrót z języka angielskiego – Mass Flow Sensor, czyli czujnik przepływu powietrza. Jego podstawowym zadaniem jest analizowanie ilości powietrza wpadającego do silnika. Najnowsze czujniki uwzględniają również temperaturę powietrza. Te dane są później przetwarzane przez elektroniczny moduł sterujący w skrócie ECU. Zgromadzone informacje pozwalają na dostosowanie ilości wtryskiwanego paliwa do gęstości powietrza.

benzyna-lub-diesel-silnik-tunig
fot. freepik

MAF działa nieprawidłowo

Jak wszystko w samochodzie także czujniki mogą ulec zanieczyszczeniu lub zwykłej awarii. Wtedy całkowicie przestają analizować dane lub odczyty są nieprawidłowe. Taka sytuacja może zdarzyć się z czujnikiem przepływu powietrza. Najczęstszymi objawami usterki tego elementu są: szarpanie samochodu podczas przyspieszania, wypadanie zapłonu, zwiększone zużycie paliwa, nierówna praca silnika na biegu jałowym, problemy z rozruchem motoru, momentalne gaśnięcie jednostki napędowej po uruchomieniu.

Lepiej wymienić

Współczesne samochody wszelkiego rodzaju błędy zapisują w komputerze, dlatego diagnostyka komputerowa z pewnością pomoże w ustaleniu, z czym dokładnie mamy problem. Awaria czujnika przepływu powietrza zostaje zapisana w historii błędów. W większości przypadków eksperci zalecają wymianę czujnika na nowy. Próby oczyszczenia elementu mogą dać krótkotrwały efekt, przez co podwójnie stracimy czas na samodzielną wymianę lub po prostu ponownie będziemy musieli zapłacić mechanikowi za pomoc.

utrzymanie samochodu
Pixabay

Przeczytaj również