Hamulce biją przy hamowaniu - jak to naprawić?

Sprawny układ hamulcowy pomaga zwalniać pojazd bez żadnych dodatkowych wrażeń. Jeśli hamulce biją przy hamowaniu należy zainteresować się sprawą. Istnieje kilka prawdopodobnych przyczyn tego zjawiska.

Hamulce biją przy hamowaniu – jak to naprawić?
Podaj dalej

Wibracja podczas hamowania, zauważalna zarówno w drganiach kierownicy, nieprawidłowym działaniu pedału hamulca, jak i wibracjach zawieszenia. Jest to całkiem powszechne doświadczenie. Gdy drgania mają tendencję do nasilania się szczególnie przy wyższych prędkościach, a ich intensywność może wahać się od łagodnej do wyraźnej.

Dlaczego hamulce wibrują?

Głównym winowajcą często okazują się uszkodzone tarcze hamulcowe lub wadliwie działające zaciski. Innym czynnikiem mogą być nowe klocki hamulcowe, które nie zostały prawidłowo zamontowane. Przy wystąpieniu wibracji warto zwrócić uwagę, czy problem dotyczy przodu, czy tyłu pojazdu, co może wskazać na konkretny problem.

Dlaczego hamulce biją przy hamowaniu?

Tarcze hamulcowe są szczególnie podatne na uszkodzenia ze względu na ciepło generowane podczas hamowania, co może prowadzić do ich nierównomiernego zużycia. W sytuacji, gdy klocek hamulcowy styka się z tarczą tylko w wybranych miejscach, może to prowadzić do wibracji, szczególnie odczuwalnych przy wyższych prędkościach. Dlatego tak ważne jest, żeby dbać o stan techniczny układu hamulcowego. Nadmierna eksploatacja układu hamulcowego może być przyczyną wibracji.

Zwróć uwagę na klocki hamulcowe

Niesprawne klocki hamulcowe mogą powodować nie tylko wibracje, ale i piszczenie, co jest sygnałem do wymiany. W zasadzie odgłos odbierany przez ludzkie ucho, jako pisk, to efekt wibracji. One nie są jednak odczuwalne na kierownicy, czy na pedale hamulca. Mimo wszystko regularna kontrola układu hamulcowego pomaga eliminować nieprawidłowości zawczasu.

Co ile wymieniać klocki hamulcowe

Zła geometria a układ hamulcowy

Niewłaściwa zbieżność kół może przyczyniać się do problemu, powodując przedwczesne zużycie opon i uszkodzenie zawieszenia. Uszkodzone łożyska, drążki kierownicze czy przeguby kulowe również mogą wpływać na jakość hamowania, zwłaszcza podczas zakrętów. Wtedy wyczuwalne drgania mogą nie być bezpośrednio związane z uszkodzeniem układu hamulcowego. Warto wziąć to pod uwagę w przypadku poszukiwania przyczyn wibracji.

Jaki styl jazdy niszczy hamulce?

Niewłaściwy styl jazdy, w tym gwałtowne hamowania, może przyspieszać zużycie hamulców. Umiarkowana jazda może znacząco wydłużyć żywotność tarcz i klocków hamulcowych, minimalizując ryzyko wystąpienia wibracji.

niemiecki producent bmw m3 touring competition
YOUTUBE/ SPORTAUTO

Hamulce, jak kontrolować i wymieniać?

W przypadku stwierdzenia uszkodzenia, zaleca się wymianę zarówno klocków, jak i tarcz hamulcowych. Warto również sprawdzić geometrię kół, by wykluczyć jej wpływ na problematyczne hamowanie.

Przeczytaj również