Francuskie samochody to szmelc? Sprawdź ile jest w tym mitów!

Francuskie samochody to szmelc? Sprawdź ile jest w tym mitów!

citroen-c4-blue-hdi-diesel

Podaj dalej

Należy unikać samochodów na literę „F”? Z takim obiegowym stwierdzeniem można spotkać się w żartach oraz w poważnych rozmowach. Czy w tym przypadku auta francuskie są aż tak złe i awaryjne?

Motoryzacja znad Loary od początku idzie własną drogą. Ma ona swoich ogromnych zwolenników i wielkich krytyków, którzy chcą za wszelką cenę udowodnić, jak jest. Gdzie ostatecznie leży prawda? Odpowiedź, będzie nieco wymijająca i brzmi ona, to zależy. Istnieje kilka przesłanek, przez które auta z Francji mają kontrowersyjną opinię pod kątem trwałości.

Francuskie samochody wymagają innego serwisowania

Przede wszystkim francuskie samochody mają łatkę awaryjnych i trudnych w naprawie, ponieważ tamtejsi inżynierowie mają nieco inną filozofię budowania swoich pojazdów. W porównaniu do niemieckich konstrukcji, zwłaszcza z lat 80. i 90. XX wieku auta z Francji miały sporo finezji, a także innowacyjnych rozwiązań. W tym czasie Volkswagen lub Mercedes Benz oferowały trwałe i dość sztampowe propozycje pod względem inżynierii.

citroen-c6-limuzyna-v6-3

Miało to swoją cenę i to niemal dosłownie, ponieważ hydropneumatyczne zawieszenie w Citroenach lub tylna belka zawieszenia, która wymagała regeneracji w Peugeotach 405, to było nieco odmienne spojrzenie na projekt samochodu. Co za tym idzie, nie każdy mechanik umiał sobie z tym poradzić.

Królowie lawet?

Oczywiście kolejny mit na temat współczesnych samochodów francuskich przedstawianych jako królowie lawet ma pewne podstawy. Renault Laguna, czy Renault Talisman dały się we znaki swoim właścicielom. Jednak prawda jest też taka, że ogólna jakość i trwałość samochodów spadła. I na przykładzie tak zwanego dowodu anegdotycznego można znaleźć szereg sytuacji z najbliższego otoczenia, które potwierdzą lub obalą jakąś tezę.

Korzystajmy z motoryzacji!

Jeśli mamy tylko taką możliwość korzystajmy z motoryzacji w szerokim zakresie. Próbujmy samochodów różnych marek, pamiętajmy o tym, że kupując używany pojazd zawsze w pewnym stopniu mamy kilka niewiadomych, ponieważ największym wrogiem trwałości każdego auta są zaniedbania serwisowe i oszczędności.

parking diesel parkowanie
Fot. pixabay.com

Przy dzisiejszej dostępności części z łatwością możemy naprawiać auta francuskie, włoskie, amerykańskie, japońskie, koreańskie i niemieckie. Rynek motoryzacyjny jest zdecydowanie szerszy. Wystarczy jednak spróbować odważyć się na coś innego, zostawiając na boku mity.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News