Filtr kabinowy - jak i kiedy można wymienić go samodzielnie?! Sprawdź to!

Filtr kabinowy jest bardzo ważnym wyposażeniem każdego nowoczesnego samochodu, jednak bywa on pomijany przez kierowców, traktowany wręcz po macoszemu. To spore niedociągnięcie, ponieważ ma on wpływ na jakość powietrza, w którym przebywamy, siedząc w aucie.

filtr kabinowy samochod
Podaj dalej

Eksperci są zgodni – filtr kabinowy powinno wymieniać się w kilku przypadkach: po pierwsze minimum raz w roku, po drugie gdy przejedziemy około 15 tysięcy kilometrów. Jeśli podróżujemy po piaszczystych i brudnych terenach, konieczna może być zdecydowanie szybsza podmiana na nowy egzemplarz. Dobrym pomysłem jest również profilaktyczna wymiana filtra w okresie jesienno-zimowym, ponieważ wzrasta wilgotność powietrza, co ma wpływ na parowanie szyb. Filtr pomaga z tym walczyć.

Ponad 21% kierowców wymienia filtr kabinowy samodzielnie

Badania przeprowadzone między innymi przez firmę PZL Sędziszów pokazują, że ponad 21% kierowców decyduje się na samodzielną wymianę filtra kabinowego. Ta z pozoru łatwa czynność, może przysporzyć jednak wielu problemów, dlatego przed przystąpieniem do pracy warto do całego przedsięwzięcia się dobrze przygotować.

Fot. pixabay.com

Zapoznaj się z instrukcją obsługi samochodu

Filtr kabinowy może być umieszczony w różnych miejscach. Przed przystąpieniem do pracy warto w instrukcji obsługi samochodu znaleźć dokładną informację o miejscu montażu filtra. W niektórych przypadkach potrzeba nieco więcej cierpliwości, aby się do niego dostać.

Należy na przykład zdemontować schowek lub rozebrać fragment konsoli centralnej. Bez odpowiednio dobranych wkrętaków, nasadek lub specjalnych łyżek do demontażu tapicerki nie da się tego zrobić prawidłowo. W efekcie majsterkowicz lub mechanik pozostawiają ślady swojego działania w postaci porysowanych łebków wkrętów bądź jeszcze gorzej – widać zagięcia lub rysy na elementach deski rozdzielczej. Dla swojego bezpieczeństwa warto pracować podczas wyłączonego zapłonu.

Filtr kabinowy musi być dobrze włożony – zwróć na to uwagę!

Filtr kabinowy do skutecznego działania potrzebuje optymalnego dopasowania do kasety, w której się mieści. Dlatego bardzo dobrym krokiem jest wstępna przymiarka filtra, czy aby na pewno jego rozmiary odpowiadają staremu egzemplarzowi. Bardzo ważne na filtrze są również strzałki. Wskazują one kierunek przepływu powietrza w samochodzie. Nowy filtr powinien być zamontowany właśnie według tego co pokazuje strzałka

filtr kabinowy shutterstock

Przeczytaj również