Dzisiaj pierwsza fala powrotów z majówki! O czym warto pamiętać za kierownicą?

Dzisiaj pierwsza fala powrotów z majówki! O czym warto pamiętać za kierownicą?

mandat szyby lód śnieg brud płyn do spryskiwaczy

Podaj dalej

Długi majowy weekend w 2023 roku zaczął się pod koniec kwietnia. 3 maja do domów wyruszy pierwsza fala osób, które wracają z wypoczynku. Kolejny wzrost ruchu na drogach spodziewany jest 6-7 maja. O czym warto pamiętać za kierownicą?

Profilaktyczne działania pomagają uniknąć nam wielu problemów. W życiu codziennym zmagamy się z wieloma stresami, dlatego w dniu powrotu do domu dobrze jest zachować dobry humor. Paradoksalnie to, w jakim nastroju wrócimy z wypoczynku w ogromnym stopniu, zależy wyłącznie od nas.

Zadbaj o wypoczynek

Racjonalna podróż zaczyna się już dzień przed wyjazdem. Jeśli tylko jest to możliwe, tuż przed podróżą dobrze jest odpuścić sobie bardzo mocną aktywność fizyczną, unikać nadmiernego spożycia alkoholu. Czas na regeneracje jest kluczowy dla naszych zdolności koncentracji za kierownicą.

parkowanie diesel sennosc

Rzeczą, która jest wyzwaniem dla wielu kierowców, jest jazda przed świtem. W tym czasie dochodzi do wypadków, ponieważ po nocnej jeździe właśnie tuż przed początkiem nowego dnia odczuwamy największe zmęczenie. Gdy czujemy senność, rozsądnie jest zatrzymać się na chwilę. Drzemka, spacer, aktywność fizyczna. Te wszystkie czynności powinny pomóc wrócić koncentracji na właściwy poziom.

Fala powrotów z majówki bez pośpiechu

Brak odpowiedniego zaplanowania podróży minimum dzień wcześniej, może oznaczać pośpiech w dniu wyjazdu. Nie jest to wskazane, ponieważ droga nie jest torem wyścigowym. Jak mówi powiedzenie – do zobaczenia na następnych światłach. Nadmierna prędkość nawet na dłuższym odcinku trasy w bardzo ograniczonym stopniu pomaga nam zniwelować opóźnienie.

Trzeba również pamiętać o wzmożonych kontrolach policji na drogach, przez co dużo łatwiej będzie dostać mandat. Komenda Główna Policji zapowiedziała w tę majówkę zero tolerancji dla wykroczeń kierowców. Szczególnie karane mają być nadmierna prędkość, jazda „na zderzaku”, jazda pod wpływem alkoholu.

Kilkadziesiąt minut później w domu jest żadną stratą w kontekście mandatów, punktów karnych i stresu, jeśli samodzielnie nałożymy na siebie nadmierną presję czasu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News