Cztery najważniejsze rzeczy w sezonie jesienno-zimowym! Sprawdź swoje przygotowanie

Cztery najważniejsze rzeczy w sezonie jesienno-zimowym! Sprawdź swoje przygotowanie

Cztery najważniejsze rzeczy w sezonie jesienno-zimowym! Sprawdź swoje przygotowanie

Podaj dalej

Jesień jest z nami od dłuższego czasu i dla wielu kierowców ma ona mocno deszczowy charakter. Dlatego przygotowaliśmy dla was cztery najważniejsze rzeczy, jakie w sezonie jesienno-zimowym powinny być w perfekcyjnej kondycji. Z tą listą każdy samochód jest bezpieczniejszy na drodze!

Przed nami pora bardzo zmiennych warunków pogodowych, które będą z nami na dłużej. Poranne mgły i przymrozki, szybciej zapadający zmrok, śliska nawierzchnia, a także zwiększona wilgotność powietrza. Między innymi z takimi wyzwaniami musi zmierzyć się większość kierowców na polskich drogach. Jak się do tego przygotować?

Dobrej jakości opony to podstawa

Jedną z najważniejszych rzeczy w samochodzie są opony. Jedyny element każdego pojazdu, który powinien mieć ciągły kontakt z nawierzchnią. Od jakości mieszanki, jej poziomu zużycia, a także ilości powietrza w oponie zależy, czy utrzymamy się na jezdni w nieprzewidywalnych warunkach. Spadek temperatury sugeruje, że pora rozejrzeć się za zimowymi oponami. Ich bieżnik nie może być mniejszy niż 1,6 mm. Minimalną granicą bezpieczeństwa, za którą jest tylko coraz słabsza przyczepność to 4 mm.

opony zimowe letnie opona kiedy zmienić
fot. pixabay

Komplet żarówek

Dzisiaj wymiana żarówki w samochodzie jest skomplikowanym procesem, który wymaga wiedzy i cierpliwości.  Jednak w starszych samochodach można podjąć się wymiany żarnika w relatywnie krótkim czasie. Dlatego warto sprawdzić stan techniczny wszystkich świateł i ewentualne braki uzupełnić przed zaawansowanym sezonem jesienno-zimowym. Odpowiedzialnym posunięciem jest wożenie ze sobą zapasowego kompletu żarówek.

Sprawdź układ hamulcowy

Gdy mamy odpowiednią przyczepność i widzimy, dokąd jedziemy, często musimy zatrzymać nasze auto. Na śliskiej nawierzchni wydajność układu hamulcowego jest koniecznością. Dlatego sprawdzenie poziomu zużycia tarcz i klocków hamulcowych oraz uzupełnienie lub wymiana płynu hamulcowego to jest minimum czynności serwisowych.

hamowanie pedal hamulca

Zmień filtr kabinowy na nowy

Oleje i filtry należy zmieniać zgodnie z interwałem wymiany ustalonym przez serwis lub producenta samochodu. Nie w każdym przypadku przypada on akurat w sezonie jesienno-zimowym. Jednak dla własnego komfortu podróżowania rekomendujemy wymienić filtr kabinowy na nowy. Filtracja zanieczyszczeń z powietrza będzie na zdecydowanie wyższym poziomie, a do tego przy wilgotnym powietrzu zmniejszy się ilość pary w kabinie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News