Chiny gotowe na podbój Europy?! Pierwszy test za nimi

Chiny gotowe na podbój Europy?! Pierwszy test za nimi

Chiny gotowe na podbój Europy?! Pierwszy test za nimi

Podaj dalej

Chiny są ogromnym rynkiem motoryzacyjnym, dysponują one mnogością rodzimych marek samochodów, które w Państwie Środka mają renomę hitu sprzedażowego. Jednak coraz głośniej mówi się o podboju rynku europejskiego.

Jeszcze kilka lat temu ludzie, gdy myśleli i mówili o rynku chińskim, z pewnością pomijali tematykę motoryzacji. Jeśli już była wyciągana na tablicę, to bardziej pod kątem żartów i wytykania słabej jakości oraz kontrowersyjnej dla Europejczyków stylistyki. Ostatecznie po kilkunastu latach pracy nad swoimi projektami Chiny wydają się gotowe na wejście w europejski rynek motoryzacyjny.

Chiny upiekły dwie pieczenie na jednym ogniu

Początkowo chińska gospodarka kojarzyła się z tanią siłą roboczą, niską jakością, ale dużą efektywnością pracy i morzem podróbek odzieży i innych artykułów. Chiny jako rynek motoryzacyjny w świadomości wielu osób były praktycznie pomijane. Jednak mało kto wie, że aby dobrze rozwinąć gospodarkę, trzeba najpierw robić rzeczy tanie i niekoniecznie dobre w dużych ilościach, a następnie krok po kroku podnosić poziom zaawansowania technologicznego.

skoda-enyaq-fabryka

Ze względu na to, że Chiny stały się montownią świata i niemal każdy największy producent ma tam swoją przynajmniej jedną fabrykę, ludzie z tego wielkiego azjatyckiego kraju mają dostęp do technologii z różnych stron globu. Za udostępnienie swojego terenu i preferencyjne warunki mają oni prawo poznać, jak zbudowane są określone podzespoły. Dużą rolę w rozwoju chińskiej gospodarki odgrywa również szpiegostwo gospodarcze. Tak zbudowano potęgę na skalę światową, gdzie mamy kilka ciekawych elementów.

Najwięcej elektryków i ciekawe propozycje

Dużo mówi się w mediach branżowych o neutralności klimatycznej Unii Europejskiej oraz jej naciskom na producentów samochodów, żeby kolejne generacje były zasilane z gniazdka. Tymczasem w Chinach zrezygnowano z programu dopłat do elektromobilności, ponieważ nie jest on już potrzebny. W Państwie Środka jeździ najwięcej samochodów elektrycznych na świecie i to powoli właśnie ten kraj staje się swego rodzaju lobbystą.

Poza tym chińskie marki mają do zaoferowania ciekawe propozycje. Linia nadwozia wielu pojazdów jest wręcz klasyczna, daleka od krzykliwych i nie do końca zrozumiałych projektów z innych rejonów Azji. Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie, a bezpieczeństwo na drogach również jest imponujące. Pięć gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP robią wrażenie!

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News