Check engine i problemy z uruchomieniem silnika? Sprawdź ten czujnik!

Kontrolki w samochodzie mogą informować o szeregu różnych awarii. Gdy pojawia się symbol o nazwie Check Engine, niemal na pewno możemy spodziewać się błędu w pracy silnika. Niektóre z nich mają umiarkowanie groźne podłoże i można jeździć dalej, inne skutecznie unieruchamiają samochód.

Kontrolka Check Engine
Podaj dalej

Zapewne nikt nie lubi tego uczucia, gdy po przekręceniu kluczyka w stacyjce lub coraz częściej naciśnięciu przycisku silnik milczy. Pojawia się sporo frustracji i problemów z tym, ile taka usterka może kosztować. Burzą się też wszystkie plany, ponieważ trzeba improwizować. Dzisiaj opowiemy o jednym z sensorów, który w momencie awarii unieruchamia pojazd.

Czujnik wału korbowego – na czym polega jego działanie?

Zasada działania czujnika wału korbowego jest prosta i jednocześnie bardzo ważna dla prawidłowej pracy jednostki napędowej. Jego zadanie polega na monitorowaniu oraz informowaniu komputer sterujący pracą silnika, jakie jest chwilowe położenie wału korbowego, wraz z jego prędkością obrotową.

Prawidłowa praca czujnika wału korbowego ma wpływ na wiele podzespołów. Od jego poprawnych wskazań pośrednio zależy wtrysk paliwa, funkcjonowanie zaworu EGR w silniku, czy zarządzanie pracą zmiennych faz rozrządu. Jak widać, jeśli zawiedzie ten niewielki podzespół, cała harmonia pracy motoru pod maską jest zaburzona.

silnik diesla 1.4 D-4D

Objawy usterki czujnika wału korbowego – check engine to początek?

Symptomów związanych z nieprawidłową pracą czujnika wału korbowego jest kilka. Na tablicy rozdzielczej może pojawić się legendarna kontrolka check engine. Poza tym uwagę kierowcy powinna zwrócić nierówna praca silnika, gaśnięcie jednostki napędowej, szczególnie gdy jest ciepła, a także problemy z rozruchem.

Jak poradzić sobie z usterką?

Oczywiście, przed podjęciem decyzji o wymianie konkretnego podzespołu trzeba dokonać profesjonalnej diagnozy. Między innymi przez podłączenie komputera do auta, aby przeczytać pojawiające się kody błędów. Jeśli wyświetlający się check engine faktycznie oznacza awarię czujnika wału korbowego w zasadzie istnieje jedyne prawidłowe usunięcie problemu – wymiana czujnika na nowy.

Co prawda mechanicy znają środki zastępcze w formie oczyszczenia głowicy sensora, jeśli jest ona zabrudzona, zastosowanie preparatu do czyszczenia styków elektrycznych, jednak są to metody doraźne. I ich efekt z pewnością będzie krótkotrwały.

 

Przeczytaj również