BMW i utrata wartości - za ile opłaca się kupić poszczególne modele niemieckiego producenta?

Niemiecka motoryzacja dla wielu osób jest symbolem statusu materialnego, a także motoryzacyjnym marzeniem. Część osób może pozwolić sobie na zakup lub leasing fabrycznie nowego egzemplarza, pozostali kierowcy bazują na modelach używanych. BMW i jej utrata wartości, czy można przewidzieć, za ile opłaca się kupić poszczególne modele?

bmw-m3-e46
Podaj dalej

Budżet jest podstawowym kryterium przy zakupie samochodu. Obojętnie czy mamy tutaj do dyspozycji setki tysięcy złotych i chcemy kupić swoje wymarzone, nowe auto, czy poszukujemy pojazdów z drugiej ręki, finanse odgrywają kluczową rolę.

BMW, jedna z najbardziej pożądanych marek na rynku wtórnym, jest symbolem jakości i luksusu. Eksperci z carVertical dokładnie przyjrzeli się, jak wartość różnych modeli BMW zmienia się w miarę upływu lat.

SUV-y BMW: Najmniejsza utrata wartości, ale czy na pewno?

SUV-y, zwłaszcza z serii X BMW, cieszą się rosnącą popularnością. W porównaniu z tradycyjnymi limuzynami czy kombi, tracą one mniej na wartości. Na przykład, 3-letnie BMW X1 zachowuje 62,4% swojej pierwotnej wartości, ale po 10 latach spada do zaledwie 24,5%. Inne modele z serii X, takie jak X3, X5 i X6, również prezentują się korzystnie, choć z biegiem lat ich wartość rezydualna maleje.

suv bmw x5
Pixabay

 

Luksus kontra ekonomia: Dylematy na rynku wtórnym

Podczas gdy nabywcy nowych BMW oczekują luksusu i innowacji, na rynku wtórnym priorytetem stają się niższe koszty utrzymania. BMW serii 7, mimo że jest jednym z najbardziej luksusowych modeli, traci wartość w zastraszającym tempie. Po 10 latach jest warte jedynie 14,4% swojej pierwotnej ceny. Wysokie koszty utrzymania i obawy przed ewentualnymi naprawami sprawiają, że wielu potencjalnych nabywców rezygnuje z zakupu używanych modeli tej serii.

Sportowe BMW: Inwestycja czy kaprys?

Sportowe modele BMW, takie jak seria 6, początkowo zachowują wysoką wartość rezydualną. Jednak po wygaśnięciu gwarancji producenta ich wartość zaczyna spadać. Z drugiej strony, modele z literą M, takie jak M2, M3 czy M5, z czasem mogą nawet drożeć, stając się pożądanymi przez kolekcjonerów. Niemniej jednak potencjalni nabywcy powinni być świadomi ryzyka związanego z ukrytymi uszkodzeniami czy kosztownymi naprawami.

BMW M3 E46
Fot. BMW

Potencjalna utrata wartości jest wskazówką

Gdy wiemy, jak wygląda szacunkowa utrata wartości dla modeli BMW, możemy zacząć selekcjonować ogłoszenia na podstawie ceny. Najlepiej jest zacząć od najdroższych propozycji w danej klasie, aby później dostosować je do swoich możliwości budżetowych. Przed zakupem BMW, obojętnie, czy będzie to popularna 3er, czy może 1er, warto poznać koszty utrzymania takiego auta na dobrym poziomie. Należy pamiętać, że są to ciągle pojazdy z klasy premium, które generują określone wydatki.

źródło: carVertical

 

Przeczytaj również