Awaria samochodu zimą - sprawdź, co możesz zrobić w takiej sytuacji!

Awaria samochodu zimą - sprawdź, co możesz zrobić w takiej sytuacji!

zima silnik diesel

Podaj dalej

Zima zbliża się do Polski wielkimi krokami, ta atmosferyczna może być już tuż za rogiem. Awaria samochodu w takich warunkach jest zdecydowanie większym wyzwaniem w porównaniu do kłopotów z autem wiosną, latem lub jesienią. Na te kilka rzeczy warto zwrócić uwagę.

Jednym z największych zagrożeń są oczywiście niskie temperatury, dlatego odpowiednie przygotowanie się do nich jest podstawą bezpieczeństwa dla pasażerów w czasie zimy. Dobrym pomysłem jest wyposażenie samochodu w kilka dodatkowych akcesoriów, które mogą się przydać.

Koc, ciepłe kurtki i napoje

Ludzie wychodzą z założenia, że pewne rzeczy mogą zdarzyć się innym, ale na pewno nie im, dlatego często lekceważąco podchodzimy do wielu sytuacji. Awaria samochodu zimą, jest poważnym problemem, a jednym z największych wyzwań jest niska temperatura. Gdy silnik samochodu nie może pracować, ogrzewanie praktycznie nie działa. W mroźne dni wnętrze auta szybko się wychładza, podobnie organizm człowieka. Jeśli brakuje w pobliżu stacji paliw lub restauracji, warto mieć własny prowiant. Kilka kanapek i termos z ciepłym napojem, umilą czas oczekiwania na pomoc drogową.

diesel zima spalanieAwaria samochodu – zadbaj o swoją widoczność!

Istotne dla bezpieczeństwa jest również optymalne poinformowanie innych użytkowników ruchu, że mamy problemy. Trójkąt ostrzegawczy ustawiony za samochodem w odległości od 30 do 50 m, kamizelki odblaskowe dla osób, które są na zewnątrz i włączone światła awaryjne. To wszystko ma znaczenie zimą, gdy dzień jest bardzo krótki, a widoczność bywa ograniczona.

Należy również pamiętać o tym, żeby znaleźć możliwe bezpieczne miejsce do zatrzymania pojazdu. Pas awaryjny, twarde pobocze przy drodze, czy najlepiej parking. Czasami takie rozwiązanie jest niemożliwe, dlatego poprośmy innych użytkowników drogi o pomoc.

wyposazenie-samochodu-przepisy-mandat

Zadbaj o ubezpieczenie od awarii samochodu

Jeśli musimy podróżować zimą w dalsze trasy i mamy obawy, czy nasz pojazd za każdym razem sobie poradzi, możemy wykupić ubezpieczenie od awarii samochodu. Polisa assistance to wydatek na poziomie stu, dwustu złotych, ale pozwala na zdecydowanie większy spokój w trakcie awarii auta i rozwiązuje ona wiele problemów. Najczęściej w ramach tej usługi mamy holowanie pojazdu lub lawetę do najbliższego serwisu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News