Autonomiczna jazda to dopiero przyszłość?! Te liczby mówią zupełnie coś innego!

Autonomiczna jazda to dopiero przyszłość?! Te liczby mówią zupełnie coś innego!

Autonomiczna jazda to dopiero przyszłość?! Te liczby mówią zupełnie coś innego!

Podaj dalej

W filmach, które dzieją się w „niedalekiej przyszłości”, możemy zaobserwować pojazdy, które poruszają się samodzielnie po publicznych drogach. Autonomiczna jazda ma być rozwiązaniem wielu problemów i większość z nas myśli, że jest to dopiero przyszłość.

Ludzie mają tendencje do podchodzenia z dystansem do nowości. Niegdyś samochody uważano za szatańskie maszyny i krytykowano je za hałas oraz bycie powolnym. Konie i powozy miały zostać z nami o wiele dłużej, niż ostatecznie pokazała historia. Dla koni i pojazdów mechanicznych od wieków jest jeden wspólny mianownik – człowiek odpowiada za sterowanie kierunkiem i szybkością poruszania się. Błędy podejmowaniu decyzji mogą prowadzić do wypadków. W XXI wieku rolę kierowcy może przejąć oprogramowanie.

Autonomiczna jazda – szanse i zagrożenia

Gdy mówimy o autonomicznej jeździe, śmiało można powiedzieć, że pomysł ma swoich ogromnych zwolenników i zagorzałych przeciwników. Entuzjaści wskazują na postęp, mniejszą szansę na poważne wypadki, komunikację pomiędzy pojazdami, która z czasem zmieni płynność ruchu, okazję do relaksu w czasie podróży dla pasażerów i kierowcy.

Przeciwnicy dostrzegają w autonomicznej jeździe kolejne narzędzie do odbierania wolności, ryzyko podjęcia błędnej decyzji przez komputer i przede wszystkim brak moralności, a także etyki w sytuacjach ekstremalnych np. potrącić dzieci, czy osoby starsze, jeśli kolizja z nimi jest nieunikniona. Co mówią o tym liczby?

Tesla może mieć powody do zadowolenia

Jednym z producentów, który od wielu lat zabiega o rozwój autonomicznej jazdy, jest Tesla. Dlatego zupełnie naturalne jest również to, że ta firma ma prawdopodobnie największą grupę klientów, którzy sami chcą mieć dostęp do autonomicznej jazdy. Wykupują oni specjalne pakiety za kilka lub nawet kilkanaście tysięcy dolarów, aby używać beta wersji autonomicznego programu do prowadzenia auta. Obecnie ta liczba oscyluje w okolicy 285 tysięcy użytkowników!

system fsd i autopilot tesli zakazane w europie

Jednak ta wartość jest poniżej oczekiwań Elona Muska, który chce, żeby na drogach pojawiło się milion samochodów, które potrafią autonomicznie poruszać się po drogach. Plusem obecnej sytuacji jest to, że rosnąca liczba użytkowników daje większą liczbę danych do analizowania przez specjalistów i komputery, a co za tym idzie, szybciej wprowadzą oni konieczne zmiany. Jak dla nas przyszłość dzieje się już dziś!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News