Akumulator ma datę ważności! Sprawdź, czy Twoja bateria jest sprawna

Akumulator ma datę ważności! Sprawdź, czy Twoja bateria jest sprawna

akumulator

Podaj dalej

Każda wyprodukowana rzecz ma swoją określoną przez producenta datę ważności. Akumulatory są szczególnie wrażliwym podzespołem na upływ czasu, dlatego przed ich zakupem, warto zwrócić uwagę na rok produkcji.

Upływ czasu jest nieunikniony, jednak w przypadku części samochodowych nieco o tym zapominamy. Gdy idziemy do sklepu motoryzacyjnego lub kupujemy części w Internecie, z reguły nie zajmujemy sobie głowy tym, kiedy nasza część została wyprodukowana i jak długo może być używana.

Akumulator jest podstawą funkcjonowania samochodu?

Dzisiaj bez sprawnego akumulatora współczesne samochody są praktycznie bezużyteczne. Wyjątkiem mogą być tak zwane miękkie hybrydy i pojazdy z napędem hybrydowym w tradycyjnym rozumieniu. Tutaj energia zgromadzona w baterii lub bateriach nie pozwala na kompletne wyładowanie akumulatora.

Jednak nieco starsze samochody, których na polskich drogach nadal jest większość, nie mają systemów o dużym stopniu zaawansowania przed rozładowaniem baterii. Z drugiej strony mają one już na tyle dużo elektroniki, że pobór prądu osiąga znaczące wartości. Dlatego warto zadbać o prawidłowy stan techniczny akumulatora.

Akumulator może być przechowywany przez 2-3 lata!

Eksperci od akumulatorów mają swoje wyliczenia na temat maksymalnego czasu przechowywania po wyprodukowaniu do chwili, gdy urządzenie zacznie tracić swoje parametry. Generalnie należy przyjąć, że czas od dwóch do trzech lat to maksymalny czas, w którym akumulator powinien znaleźć swojego właściciela.

Oczywiście na trwałość ma także wpływ jakość przechowywania. Jeśli odbiega ona w znaczący sposób od tego, co wymaga producent akumulatora, nawet po roku od opuszczenia fabryki może on utracić swoje najważniejsze parametry.

Gdzie należy szukać daty produkcji akumulatora?

Chociaż akumulator ma swoją datę produkcji, znalezienie jej wymaga nieco więcej wiedzy. Nie są to liczby, które tworzą określony dzień, miesiąc i rok. System zapisu daty przypomina ten znany z opon samochodowych. Na przykładzie akumulatorów Centra możemy zaobserwować, że datę zapisuje się przez cyfrę i liczbę. Przykładowo 8 A to 2018 styczeń.

diesel akumulator zima

Żeby rozszyfrować system danego producenta, musimy przeznaczyć nieco czasu. Najlepiej znaleźć specjalne tabele, w których w zbiorczy sposób opisano, jak odczytywać datę produkcji na większości akumulatorów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News