Kim jest potencjalny nabywca Williamsa, Dmitrij Mazepin?

Kim jest potencjalny nabywca Williamsa, Dmitrij Mazepin?

Podaj dalej

Dziś obchodzi 51. urodziny i już niebawem może stać się ważnym graczem w Formule 1. Dmitrij Mazepin to duża postać w rosyjskim biznesie, nie pozbawiona kontrowersji.

Urodzony w Mińsku przedsiębiorca może niedługo przyczynić się nawet do wysadzenia Roberta Kubicy z F1. Nieoficjalne negocjacje w sprawie zakupienia zespołu Williamsa mogą nie być dobrą wiadomością dla Polaka, na którego miejsce miałby wskoczyć syn miliardera, Nikita Mazepin.

Przejęcie zespołu przez Dmitrija Mazepina będzie oznaczać debiut w F1 jego syna, Nikity

Przy takim scenariuszu młody Mazepin znów mógłby mieć George’a Russella za kolegę zespołowego. Obaj panowie jeździli już razem w sezonie 2016 w Mistrzostwach Europy F3 w zespole Hitech. W tamtym czasie poważne pieniądze w team zainwestował właśnie Dmitrij Mazepin, dla którego przejęcie kontroli nad zespołem wyścigowym to nie pierwszyzna.

Skąd on wziął na to pieniążki?

Potężne zasoby finansowe Mazepina to głównie efekt objęcia w 2007 r. funkcji prezesa zarządu firmy Uralchem, czołowego producenta nawozów mineralnych. Po trzech latach magazyn Forbes umieścił go na liście 100 najbogatszych Rosjan.

Gdy w 2014 r. został dyrektorem niewykonawczym kolejnego giganta z branży, Uralkali jego majątek w kolejnym roku szacowano na 1,3 mld dolarów. W ciągu dwóch lat ta wartość według Forbesa wzrosła prawie sześciokrotnie (7,7 mld dolarów). Być może naliczono by więcej, gdyby nie rozpoczęcie inwestycji w wyścigową karierę Nikity.

Dmitrij Mazepin w ostatnich latach znacząco powiększył swoja fortunę

Tu nie ma ludzi bez skazy

Jak w to w przypadku rosyjskim miliarderów bywa, w ich życiorysie nie brakuje kontrowersji i skandali. Dmitrij Mazepin jest przez oponentów nazywany „portfelem prezydenta Łukaszenki”. Faktycznie, miliarder pochodzi z Białorusi, ale zarzeka się, że wspiera były kraj Związku Radzieckiego jedynie w przedsięwzięciach społecznych. Nie jest tajemnicą, że sponsoruje zawody pływackie na Białorusi (zasiada także w zarządzie rosyjskiej federacji tej dyscypliny).

Mazepin senior ma także na koncie działalność polityczną. Głośniej było o niej w 2014 r., gdy pod presją zrezygnował z funkcji deputowanego kirowskiej dumy obwodowej. Rosjanina oskarżano o produkcję fałszywego filmu skierowanego w przeciwników politycznych. Dodatkowo w mediach pojawiły się doniesienia o prowadzenie niepożądanych interesów na Ukrainie, wspierające ten kraj w zaostrzającym się konflikcie z Rosją.

Mazepinowi nie brakuje kontaktów na padoku F1

Takich mikro-kontrowersji jest w jego karierze więcej. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to sprawny biznesmen, który mógłby poukładać „klocki” w Williamsie we właściwy sposób. Potencjalnie sprawniejsze zarządzanie dla właścicieli ekipy z Grove może nie być gwarantem wyjścia z głębokiego dołka. Jednak w beznadziejnej sytuacji ród Williamsów może rozważać nawet najbardziej szalone pomysły.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News