Jechał „na karcie” kolegi i chciał uniknąć kontroli ITD

Jechał „na karcie” kolegi i chciał uniknąć kontroli ITD

Podaj dalej

Kierowca ciężarówki należącej do litewskiego przewoźnika rejestrował swoje aktywności na karcie innego szofera. Mężczyzna próbował uniknąć kontroli – nie zastosował się do poleceń oraz sygnałów wydawanych przez inspektora podlaskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

W środę (13 listopada) na odcinku krajowej „ósemki” w Budzisku w pobliżu granicy państwa, inspektorzy ITD zatrzymali do kontroli litewską ciężarówkę, której kierowca próbował ukryć swój rzeczywisty czas pracy. Jazda z zalogowaną w tachografie cyfrowym kartą należącą do innego szofera była także powodem podjętej próby uniknięcia kontroli. Mężczyzna początkowo nie zastosował się do wydanego przez funkcjonariusza polecenia zjechania z drogi do punktu kontrolnego. Minął inspektora i zatrzymał się dopiero kiedy został „przyblokowany” przez inny pojazd, którego kierowca widział całą sytuację.

Ciekawa kontrola ITD. Ukraiński kierowca tira „spędzał urlop” jeżdżąc na karcie innego kierowcy

Chwilę później inspektorzy ITD odkryli przyczynę niecodziennego zachowania kierowcy ciężarówki. Analiza czasu pracy wykazała wiele poważnych naruszeń przepisów. Za stwierdzone nieprawidłowości kierowcę ukarano 12 mandatami w łącznej wysokości 5 tysięcy złotych. Konsekwencje finansowe grożą również litewskiemu przewoźnikowi. Wobec niego toczy się postępowanie w sprawie nałożenia 10 tys. 450 zł kary.

Kierowca po opłaceniu mandatów gotówkowych oraz kaucji w imieniu przedsiębiorcy nie mógł od razu kontynuować jazdy. Inspektorzy nakazali mu wykonanie w miejscu kontroli regularnego odpoczynku dziennego w wymiarze co najmniej 11 godzin.\

GITD

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News