Zmiany w obowiązkowym wyposażeniu samochodu od 2021 roku! Bez tego kierowcom grozi duży mandat

Zmiany w obowiązkowym wyposażeniu samochodu od 2021 roku! Bez tego kierowcom grozi duży mandat

Podaj dalej

Generalna Dyrekcja Dróg wprowadza nowe obowiązkowe wyposażenie samochodów, które ma obowiązywać od 2021 roku. Dzięki urządzeniu, zwanemu V-16, kierowcy unikną konieczności wysiadania z samochodu w przypadku awarii lub wypadku. Za jego brak w samochodzie kierowcom grozić będzie mandat. 

Nowe obowiązkowe wyposażenie

wyposazenie-samochodu-przepisy-mandat

Liczba ofiar śmiertelnych na drogach Unii Europejskiej to wciąż spory problem. Generalna Dyrekcja Dróg w Hiszpanii chce wprowadzić nowy przepis mówiący o obowiązkowym wyposażeniu samochodu. Jeśli się sprawdzi, będzie to tylko kwestią czasu, zanim zacznie obowiązywać w innych krajach członkowskich. 

Spora część zgonów na drogach ma niestety miejsce, gdy pasażerowie pojazdu opuszczają go, sygnalizując awarię lub wypadek. 

KIEROWCO! JUŻ WKRÓTCE CZEKA NAS WYMIANA OPON. SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY! 

Z tego właśnie powodu Generalna Dyrekcja Dróg zatwierdziła stosowanie latarek, lub urządzeń awaryjnych z obrotowym oświetleniem typu LED. Mają pojawić się one w 2021 roku i zastąpić klasyczne trójkąty. 

Obecnie istnieje możliwość zastosowania lampy awaryjnej V-16 jako opcji. Urządzenia tego typu już uzyskały aprobatę GDD i zaleca ona jej stosowanie. Tak jest w przypadku urządzenia o nazwie Help Flash, który został zapoczątkowany właśnie w Hiszpanii. Uzyskanie homologacji było możliwe dzięki rewizji kodu kolorystycznego używanego przez pojazdy uprzywilejowane. 

Za jego brak będzie grozić mandat

Biorąc za przykład latarnię świetlną Help Flash, stworzoną przez hiszpańską firmę Netun Solutions, zerknijmy na główne cechy tego urządzenia. Choć na rynku jest już ich bardzo dużo. 

Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze. W razie awarii lub wypadku wystarczy przykleić je do dachu auta dzięki magnesowi znajdującemu się na podstawie. Ponadto, światło włącza się samoczynnie. Nie wymaga przycisków i jest widoczne z odległości większej niż 1000 metrów. 

KIEROWCO! JUŻ WKRÓTCE CZEKA NAS WYMIANA OPON. SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY! 

trojkat-wyposazenie-obowiazkowe-przepisy-mandat-2021

Aby działał, wystarczy włożyć baterię 9 V, która zapewnia około 2,5 godziny nieprzerwanej pracy. W przypadku nieużywanie, bateria zapewnia żywotność do 5 lat. Choć po 3 latach należy ją sprawdzić lub nawet wymienić. 

Cena

Ze względu na niewielkie rozmiary, można przechowywać urządzenie w schowku samochodowych. Cena detaliczna wynosi obecnie od 24 do 30 euro (105 – 135 zł). Oczywiście, twórcy pracują nad możliwością, aby to ubezpieczyciele czy producenci finansowali urządzenie. Miałoby ono został włączone do zestawu ratunkowego. 

Rozwój tego urządzenia nie został jednak zakończony. Wkrótce możemy spodziewać się na przykład aplikacji mobilnej, nad którą juz pracuje hiszpański producent. Wspomniana aplikacja byłaby w stanie za pośrednictwem sztucznej inteligencji skontaktować się z władzami lub służbamim ratunkowymi. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News