Zmiany w egzaminach na prawo jazdy! Ministerstwo Infrastruktury z projektem nowych przepisów

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy! Ministerstwo Infrastruktury z projektem nowych przepisów

Podaj dalej

Ministerstwo Infrastruktury szykuje kolejne zmiany jeśli chodzi o egzaminy na prawo jazdy. Po pandemii koronawirusa Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego pracują na pełnych obrotach, a chętnych do zdobycia upragnionego dokumentu jest cała masa. Już wkrótce możemy spodziewać się jednak nowych przepisów w sprawie uzyskania prawa jazdy. 

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy 

koronawirus egzamin na prawo jazdy

Projekt nowelizacji ustawy w egzaminach na prawo jazdy odnosi się m. in. do silnika motocykla wykorzystywanego w nauce jazdy i na egzaminie. Dzięki zmianom w egzaminach na prawo jazdy kat. A kursanci będą mogli korzystać z większej puli modeli.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 listopada 2020 roku i obejmą one zarówno szkoły nauki jazdy, jak i WORD-y. 

Co nowego?

Na dzień dzisiejszy motocykl, z którego korzysta kursant musi mieć pojemność skokową wynoszącą minimum 395 cm3. To właśnie ta wartość ulegnie zmianie w myśl nowych przepisów, bowiem zostanie ona zmniejszona do 245 cm3. 

motocykl

Moc (od 27 KM do 48 KM) pozostaje niezmieniona, podobnie jak stosunek mocy do masy własnej. Ten nie może przekroczyć 0,2 kW/kg. 

Uprawnienia

Mimo, iż zmiany obejmą wszystkich zdających na prawo jazdy kategorii A, nie zmieni się nic w uprawnieniach. Posiadacz prawo jazdy kat. A wciąż będzie uprawniony do kierowania pojazdami z kategorii AM oraz motocyklem:

– o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla,
– trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News