Wszystkie autostrady w kraju będą dużo tańsze. Polscy kierowcy oszczędzą mnóstwo pieniędzy

Wszystkie autostrady w kraju będą dużo tańsze. Polscy kierowcy oszczędzą mnóstwo pieniędzy

decyzja rzady darmowe autostrady dla polaków

Podaj dalej

Autostrady to bardzo ważny punkt na drogowej mapie każdego kraju. Często jednak korzystanie z nich obarczone jest dość dużą opłatą. Jednakże, czas zaoszczędzony dzięki zdecydowaniu się na taką a nie inną trasę często jest na tyle znaczący, że alternatywne drogi nie mają żadnego sensu. Ku uciesze kierowców, autostrady w całym kraju będą znacznie tańsze. 

Autostrady będą znacznie tańsze

autostrada autostrady opłata opłaty koszt podwyżka więcej a4
fot. pixabay

Autostrady są z nami już od wielu, wielu lat, jednak i w tym aspekcie nie zabrakło zmian związanych z inflacją i drożyzną. W Polsce autostrady w ostatnich miesiącach znów podrożały. Ale są też dobre informacje dla polskich kierowców. 

Zagraniczne wycieczki wiążą się z zakupem winiet na autostrady, a te często można było kupić na okres minimum 10 dni. Przez to, nawet jeśli korzystaliśmy z danej drogi tylko przez kilka godzin, musieliśmy słono przepłacać. To się jednak zmieni od marca 2024 roku u naszych południowych sąsiadów. Czesi wprowadzają bowiem 1-dniową winietę, a także obniżają ceny 10- i 30-dniowych. 

Zmiany związane są bezpośrednio z dyrektywą Unii Europejskiej, która wymaga od wszystkich krajów członkowskich maksymalnie równego traktowania kierowców lokalnych i tych z zagranicy. W związku z tym czeskie Ministerstwo Transportu poinformowało, że od przyszłego roku pojawią się 1-dniowe winiety. 

Ile zapłacimy za winietę od nowego roku?

wyprzedzanie podwójna ciągła wyprzedził wyprzedzić ciągła linia legalne
fot. freepik

24-godzinne „zezwolenie” na korzystanie z autostrad będzie kosztowało 200 koron, czyli około 38 złotych. Ponadto, potanieją obecne już winiety 10- i 30-dniowe. Zapłacimy za nie odpowiednio 270 koron (52 zł) i 430 koron (83 zł). Jeśli więc będziemy jechać na tygodniowe wakacje, wciąż może bardziej opłaca się zakup winiety 10-dniowej. Ale jeśli będziemy potrzebować przejechać przez Czechy tylko tranzytem, a powrót zaplanujemy np. za 2 tygodnie, wybór 1-dniowej winiety będzie dużo bardziej korzystny. 

Co ciekawe, gdy wspomniane wyżej winiety tanieją, podrożeje ta najczęściej używana przez… Czechów. Roczny dostęp do autostrad od przyszłego roku będzie kosztował aż 442 zł. Możliwe więc, że wielu lokalnych kierowców także przerzuci się na 1-dniowe winiety. 

Ponadto, 50-procentowa ulga dla samochodów zasilanych gazem ziemnym lub biometanem zostanie utrzymana. Samochody elektryczne i wodorowe będą całkowicie zwolnione z opłat. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News