Używane części są coraz droższe - to woda na młyn dla złodziei! Oto kilka prostych sposobów aby spać spokojnie

Używane części są coraz droższe - to woda na młyn dla złodziei! Oto kilka prostych sposobów aby spać spokojnie

vat akcyza diesel benzyna

Podaj dalej

Używane części są coraz droższe, a to oznacza niestety tylko jedno – dużo większe ryzyko kradzieży. Wasze samochody osobowe stają się celem złodziei, dla których zarobek na tego typu nieuczciwych procederach jest po prostu wyższy niż kiedykolwiek. Na które części uważać i jak chronić się przed złodziejami?

Używane części są w cenie

Nie zazdrościmy nikomu, kto ma za sobą doświadczenie włamania do samochodu i kradzieży własności. To nie jest zabawna sytuacja, nawet jeśli całość strat pokryje polisa ubezpieczeniowa. Każdy z nas próbuje dbać o swoje samochody, a włamanie tylko po to, żeby ukraść i sprzedać używane części, brzmi fatalnie. 

Nie ma wątpliwości, że wzrost kradzieży i włamań do samochodów jest przynajmniej częściowo związany z pandemią. Lockdowny i zamknięcia powodowały, że niektórzy byli bardziej samolubni, ponieważ stracili wszystkie pozytywne ujścia swojej energii. Ale stworzyło też szansę dla tych, którzy kradli samochody już wcześniej. Mieli przecież więcej czasu na spiskowanie i przeczesywanie często zaparkowanych na długo pojazdów innych ludzi. 

Złodzieje kochają samochody, o których wiedzą, że będą stały zaparkowane przez dłuższy czas. To daje im możliwość wejścia do środka i uruchomienia silnika. 

Problem jest globalny

Niedobór nowych i używanych samochodów, który został wywołany kryzysem związanym z chipami, tylko dolał oliwy do ognia. Oznacza to, że na nowy samochód często trzeba czekać długimi miesiącami, a używane zyskują na wartości. Podobnie jak części. 

Przestępcy nauczyli się też, że za włamanie się do cudzego pojazdu, największą karą jaka ich spotka może być często pogrożenie przez sąd paluszkiem. Biorąc pod uwagę, że można zarobić dużo pieniędzy, ryzyko jest dla nich łatwe do podjęcia. 

Jak zabezpieczyć swój samochód?

Niestety, ale bardzo dużo kierowców wychodząc „dosłownie na chwilę” ze swojego samochodu zostawia kluczyki w środku. Nigdy tego nie róbcie, bo to proszenie się o problemy. Wśród innych dobrych rad możemy wymienić też nie zostawianie kosztowności w samochodzie, parkowanie w dobrze oświetlonych miejscach, zamykanie drzwi i używanie lokalizatora GPS. 

Dobrym środkiem jest też parkowanie w strzeżonym garażu, jednak co oczywiste – nie każdy ma taką możliwość. Ponadto, zamontowanie kamery monitorującej może i nie zatrzyma złodziei przed włamaniem czy kradzieżą, ale na pewno dostarczy dowodów dla policji i firmy ubezpieczeniowej. 

Nie wiemy, jak długo potrwa fala kradzieży samochodów. Mamy jednak nadzieję, że zbliżamy się do jej końca. Tak czy owak – bądźcie rozsądni i czujni. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News