Ważne zmiany dotyczące opon! To bardzo dobre informacje dla kierowców

Ważne zmiany dotyczące opon! To bardzo dobre informacje dla kierowców

opony-zimowe-wymiana

Podaj dalej

Nowe samochody są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, a nowinki nie omijają także opon. Grupa Michelin planuje włączyć chipy identyfikacji radiowej (RFID) do wszystkich swoich produktów od 2023 roku. Jak zmienią się opony? Co da kierowcom nowa technologia? Wyjaśniamy. 

Inteligentne opony

Opony Michelin Pilot Sport 4

Posunięcie, które Michelin zapowiedział 11 grudnia we Frankfurcie, opiera się na pracy fraunckiej firmy w sektorze opon do zastosować komercyjnych. Opony do ciężarówek i autobusów już korzystają z technologii chipów RFID. Ta technologia znajduje swoje zastosowanie w 90% opon tej kategorii, a do 2023 roku ma to być już 100%. 

Michelin wspólpracuje także z producentami samochodów, aby opracować algorytymy, które pozwolą jeszcze lepiej pracować nowym technologiom, a samochody będą niemal dosłownie połączone z oponami. 

Michael Ewert, wiceprezes ds. sprzedaży Michelin: – Technologia RFID zapewnia bardzo dokładną identyfikację opon. Możemy więc sobie wyobrazić, że w przyszłości kierowcy zobaczą stan swoich opon obok wskaźnika paliwa. 

KIEROWCO! SZUKASZ OPON? SPRAWDŹ NAJLEPSZE PROMOCJE

opony

Bezpieczeństwo i wiedza

Michelin spodziewa się, że technologia poprawi bezpiezceństwo kierowcy, umożliwiając zaawansowanym systemom wspomagania, takim jak elektroniczna stabilizacja, czy precyzyjne dostrojenie rekacji, działać zgodnie z określonymi właściwościami opony. 

Francuska firma zauważa, że pod koniec okresu eksploatacji opony technologia może posłużyć do poprawy wskaźników recyklingu. Zapewni też dowód na zutylizwoanie opony i zwiększy wydajność programów odzyskiwania energii. 

Skorzystają na tym także dealerzy samochodowi. Dokładna identyfikacja opon i dane będą łatwo dostępne, co zmniejszy liczbę błędów montażowych i pomoże w kontroli zapasów. Michelin powiedział, że współpracuje z producentami samochodów nad opracowaniem algorytmów, które mogą utorować drogę nowym postępom, gdy samochody będą lepiej połączone. 

opony-technologia-rfid

Zdaniem Ewarta technologia umożliwia wiele nowych modeli biznesowych, a także może zwiększyć bezpieczeństwo podczas jazdy. „Jesteśmy przekonani, że stanowi to znaczący krok naprzód w branży oponiarskiej” – dodał.

KIEROWCO! SZUKASZ OPON? SPRAWDŹ NAJLEPSZE PROMOCJE

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News