To nie żart - nowa Dacia nie będzie miała nawet drzwi! To "golas" dosłownie i w przenośni [ZDJĘCIA]

To nie żart - nowa Dacia nie będzie miała nawet drzwi! To "golas" dosłownie i w przenośni [ZDJĘCIA]

To nie żart – nowa Dacia nie będzie miała nawet drzwi! To „golas” dosłownie i w przenośni [ZDJĘCIA]

Podaj dalej

Dacia właśnie pokazała jeden z najbardziej szalonych, uderzających i kontrowersyjnych samochodów koncepcyjnych 2022 roku. Samochód o nazwie Manifesto to bardziej przyrząd na ewentualny koniec świata, niż przewożenie dzieci do szkoły. Został zaprojektowany jednak w taki sposób, aby wskazywać przyszłość seryjnych samochodów marki Dacia. 

Nowa Dacia bez drzwi!

dacia_manifesto_concept_11
fot. Dacia

Dacia to budżetowe ramię Renault, o tym wiemy wszyscy. Choć samochody rumuńskiej marki nie są w ostatnich miesiącach szczególnie tanie, to wciąż pozostają jednak bardzo opłacalną opcją na rynku. Koncept Manifesto sygnalizuje jednak, że celem marki jest zaangażowanie się w kontakt z klientami „w miarę, jak stają się coraz bardziej zainteresowani zajęciami na świeżym powietrzu”. 

Jaki jest najlepszy sposób, aby zapewnić pasażerom kontakt z przyrodą? To proste – wystarczy nie montować drzwi i przedniej szyby, dzięki czemu kabina jest całkowicie otwarta na żywioły. To prawda, choć samochód prawdopodobnie nie wejdzie do produkcji w takiej formie. 

Reflektory to kolejny tego przykład – po co używać dwóch, skoro jeden daje wystarczająco dużo światła? Można go nawet odłączyć, dzięki czemu posłuży ci jako latarka. Jednakże, bardziej wyróżnia się na tym samochodzie marki Dacia to czego nie ma, niż to co jest. 

dacia_manifesto_concept_11
fot. Dacia

Wyjątkowe opony

Samochód otrzymał też całkowicie bezpowietrzne opony. Nie wydaje nam się, aby miały być w pełni komfortowe, ale sam fakt, że nie da się ich przebić, jest intrygujący. Jeśli chcesz pokonywać kilometry z dala od cywilizacji, może okazać się to bardzo przydatne. 

Wnętrze samochodu jest mocno wyeksponowane ze względu na… cóż, na brak drzwi. A także przedniej szyby. Nieważne jednak, ponieważ koncept ma wodoodporną kabinę, którą można spłukać za pomocą myjki strumieniowej. Wcześniej należy jednak zdjął pokrowce na siedzenia, które mogą posłużyć jako śpiwory. 

Dacia wykorzystuje korek w każdym miejscu, w jakim to tylko możliwe – na kierownicy, desce rozdzielczej, czy na innych elementach kabiny. 

dacia_manifesto_concept_11
fot. Dacia

A może LPG?

Na tylnej klapie znajduje się akumulator o dużej pojemności do zasilania różnych akcesoriów kempingowych. Jest też niemała powierzchnia robocza z tyłu samochodu oraz dach, który może służyć jako stół. Na uwagę zasługuje również nowy materiał o nazwie Starkle, który jest szeroko stosowany na panelach zewnętrznych. Nie jest pomalowany, więc jeśli zeskrobujesz panel na nisko wiszącej gałęzi, ślad można łatwo zetrzeć bez konieczności profesjonalnej naprawy.

Dacia nie podaje szczegółów dotyczących układu napędowego, ale przy tej okazji przypomina, że prawie 50% ich samochodów jest eko-inteligentne. Oznacza to, że są to albo samochody elektryczne albo dwupaliwowe z LPG. 

dacia_manifesto_concept_11
fot. Dacia

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News