Ten Volkswagen obchodzi dziś swoje 50. urodziny. Mało znany model jest założycielem rodu Passata

Ten Volkswagen obchodzi dziś swoje 50. urodziny. Mało znany model jest założycielem rodu Passata

volkswagen-k70-przodek-passat

Podaj dalej

Dokładnie 50 lat temu zadebiutował Volkswagen K70. Pierwszy samochód marki z napędem na przednią oś i silnikiem chłodzonym wodą może być traktowany jako założyciel rodu „Passat”. To głównie jemu zawdzięcza swoje późniejsze sukcesy. Ten VW był jednym z najbardziej nowoczesnych samochodów swoich czasów. 

vw-k70-3

Passat nie istniałby gdyby nie K70

Volkswagen K70 obchodzi dziś swoje 50. urodziny. Samochód został zaprezentowany pod koniec października 1970 roku podczas konferencji prasowej w Salzgitter. Auto było produkowane do 1975 roku w fabryce zbudowanej specjalnie do montażu tego modelu. To również pierwszy Volkswagen z napędem na przednie koła i napędzany silnikiem chłodzonym wodą. 

Reprezentujący znaczną przewagę technologiczną nad starszymi Volkswagenami, K70 posiadał najnowocześniejsze podwozie z niezależnym zawieszeniem. Miał też duży rozstaw osi, który zapewnił dużo miejsca na nogi wewnątrz, a także odpowiadał za dobre prowadzenie, jakim swojego kierowcę cieszył K70. 

volkswagen-k70-przodek-passat-2

Samochód posiadał bezpieczeństwo aktywne i pasywne. Obejmowało to strefy zgniotu na obu końcach z wzmocnioną kabiną pasażerską. Zbiornik paliwa znalazł się z tyłu w chronionym miejscu. Są też przygotowania do pasów bezpieczeństwa w standardzie. 

Nie tylko K70. Także Polo i Golf

volkswagen-k70-przodek-passat-2

Claus Luthe zaprojektował model K70. Podpisywał się on również pod późniejszymi projektami Polo i Golfa. Samochód ten uważany jest za przodka Passata, a według samego Volkswagena z linii montażowej zjechały setki tysięcy tego modelu.

70-letni Karl-Gunter Queiser jest ogromnym fanem K70. Swoją karierę rozpoczynał w VW w 1970 roku jako lakiernik w nowo otwartej fabryce w Salzgitter. Kupił swoje pierwsze K70 w 1971 roku i nie mógł doczekać się obchodów 50-lecia ze swoim fanklubem. Oczywiście ze względu na globalną sytuację związaną z pandemią koronawirusa musiał ograniczyć listę do niewielkiej grupy osób.

volkswagen-k70-przodek-passat-2 

Pan Queiser przez lata posiadał trzy egzemplarze K70 i wiele innych Volkswagenów. Dziś ma w swoim garażu K70 LS i Golfa ósmej generacji. Jest jednak pewien, że w pewnym momencie w jego garażu znajdzie się również miejsce dla elektrycznego ID.3.

volkswagen-k70-przodek-passat-2

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News