Ten Volkswagen obchodzi dziś swoje 50. urodziny. Mało znany model jest założycielem rodu Passata

Ten Volkswagen obchodzi dziś swoje 50. urodziny. Mało znany model jest założycielem rodu Passata

Podaj dalej

Dokładnie 50 lat temu zadebiutował Volkswagen K70. Pierwszy samochód marki z napędem na przednią oś i silnikiem chłodzonym wodą może być traktowany jako założyciel rodu „Passat”. To głównie jemu zawdzięcza swoje późniejsze sukcesy. Ten VW był jednym z najbardziej nowoczesnych samochodów swoich czasów. 

vw-k70-3

Passat nie istniałby gdyby nie K70

Volkswagen K70 obchodzi dziś swoje 50. urodziny. Samochód został zaprezentowany pod koniec października 1970 roku podczas konferencji prasowej w Salzgitter. Auto było produkowane do 1975 roku w fabryce zbudowanej specjalnie do montażu tego modelu. To również pierwszy Volkswagen z napędem na przednie koła i napędzany silnikiem chłodzonym wodą. 

Reprezentujący znaczną przewagę technologiczną nad starszymi Volkswagenami, K70 posiadał najnowocześniejsze podwozie z niezależnym zawieszeniem. Miał też duży rozstaw osi, który zapewnił dużo miejsca na nogi wewnątrz, a także odpowiadał za dobre prowadzenie, jakim swojego kierowcę cieszył K70. 

volkswagen-k70-przodek-passat-2

Samochód posiadał bezpieczeństwo aktywne i pasywne. Obejmowało to strefy zgniotu na obu końcach z wzmocnioną kabiną pasażerską. Zbiornik paliwa znalazł się z tyłu w chronionym miejscu. Są też przygotowania do pasów bezpieczeństwa w standardzie. 

Nie tylko K70. Także Polo i Golf

volkswagen-k70-przodek-passat-2

Claus Luthe zaprojektował model K70. Podpisywał się on również pod późniejszymi projektami Polo i Golfa. Samochód ten uważany jest za przodka Passata, a według samego Volkswagena z linii montażowej zjechały setki tysięcy tego modelu.

70-letni Karl-Gunter Queiser jest ogromnym fanem K70. Swoją karierę rozpoczynał w VW w 1970 roku jako lakiernik w nowo otwartej fabryce w Salzgitter. Kupił swoje pierwsze K70 w 1971 roku i nie mógł doczekać się obchodów 50-lecia ze swoim fanklubem. Oczywiście ze względu na globalną sytuację związaną z pandemią koronawirusa musiał ograniczyć listę do niewielkiej grupy osób.

volkswagen-k70-przodek-passat-2 

Pan Queiser przez lata posiadał trzy egzemplarze K70 i wiele innych Volkswagenów. Dziś ma w swoim garażu K70 LS i Golfa ósmej generacji. Jest jednak pewien, że w pewnym momencie w jego garażu znajdzie się również miejsce dla elektrycznego ID.3.

volkswagen-k70-przodek-passat-2

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News