Ta Skoda to prawdziwa perełka - powstało tylko 100 egzemplarzy. Na sprzedaż za śmieszne pieniądze [ZDJĘCIA]

Ta Skoda to prawdziwa perełka - powstało tylko 100 egzemplarzy. Na sprzedaż za śmieszne pieniądze [ZDJĘCIA]

skoda-octavia-wrc

Podaj dalej

Skoda należy do producentów, którzy produkują samochody na ogromną skalę, a jej modele możemy spotkać na każdym rogu. Ale zdarzają się prawdziwe perełki, jak ta konkretna. Pewien kolekcjoner wystawił na sprzedaż aż trzy najrzadsze współczesne Skody, których wyprodukowano tylko 100 sztuk. To prawdziwa gratka dla fanów czeskiej marki, ale nie tylko. 

Ta Skoda to prawdziwa perełka

skoda-octavia-wrc
fot. Skoda

Rzadka Skoda? To brzmi jak żart, ale nawet jeśli już o niej zapomniałeś, naprawdę istnieje. Czeska firma na początku tysiąclecia stworzyła sto samochodów upamiętniających 100-lecie jej działalności w sporcie motorowym i udziału w WRC. Pewien Niemiec jest właścicielem aż trzech egzemplarzy i sprzedaje je wszystkie. 

Wielu może wydać się to absurdalne, patrząc na aktualną działalność koncernu Volkswagena. Ale Skoda działała kiedyś w najwyższej lidze sportów motorowych i to nawet w czasach, gdy na motoryzacyjnej mapie świata nie znaczyła zbyt wiele. Jeszcze przed końcem tysiąclecia produkowała, sprzedawała prywatnym zespołom, a nawet brała udział w Rajdowych Mistrzostwach Świata Skodą Octavią WRC, a później Fabią WRC.

skoda-octavia-wrc
fot. Skoda

Udział w sporcie nie zakończył się wielkim sukcesem, ale maszyny wysokiej klasy nie wyglądały źle w akcji. Chodziło oczywiście o rozszerzenie wizerunku i świadomości marki, przywrócenie jej na motoryzacyjną mapę świata. Czy udział w WRC w tym pomógł? To pozostawimy do waszej oceny. Niezależnie od waszej opinii, jest jeden artefakt z tego okresu, który ma związek z udziałem w WRC, choć jest to samochód w pełni drogowy. 

WRC Edition

skoda-octavia-wrc
fot. Skoda

Oto Skoda Octavia RS pierwszej generacji o pseudonimie WRC Edition. Powstało tylko 100 sztuk z białym lakierem i sportowymi naklejkami. Octavia otrzymała 17-calowe felgi zwane Spider, listwy progowe z logiem sportów motorowych orz naklejkę wskazującą numer seryjny samochodu. Wszystko inne pozostało jednak seryjne. 

Choć samochód nie był ogromnym sukcesem, a niektórzy dealerzy musieli zdjąć naklejki aby w ogóle go sprzedać, dziś wygląda to trochę inaczej. Duża część tych ze 100 wyprodukowanych egzemplarzy zakończyła już swój żywot, więc ładny zadbany egzemplarz to cenny towar. 

skoda-octavia-wrc
fot. Skoda

Sprzedający posiada aż trzy egzemplarze z całej serii – o numerach 35, 49 i 52. Wszystkie to oryginalne edycje WRC, w rzeczywistości 3 z 75 samochodów, ponieważ 25 ze stu zostało wyprodukowanych z kierownicą po prawej stronie. Według sprzedającego samochody są w świetnym stanie i wszystko jest w nich oryginalne. Cena wywoławcza wynosi 25 990 euro, co jak na taki unikat jest niemalże promocją. 

Zdjęcie główne: mobile.de

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News