Słuchasz Palucha w samochodzie? To świetnie - jesteś lepszym kierowcą od innych!

Słuchasz Palucha w samochodzie? To świetnie - jesteś lepszym kierowcą od innych!

paluch-muzyka-czas-reakcji

Podaj dalej

Paluch to obecnie raper nr 1 w Polsce, co potwierdzają wszystkie plebiscyty, cyferki i statystyki. Jeśli słuchasz jego muzyki za kierownicą, to znaczy, że jesteś lepszym kierowcą od innych! Jak to możliwe? Badanie przeprowadzone przez „francuskich naukowców” daje odpowiedź. 

Rap poprawia czas reakcji

paluch-muzyka-czas-reakcji-2

Czas reakcji i skupienie za kierownicą pozwalają oddzielić świetnych kierowców od zaledwie dobrych. Czasami kilka metrów, czy kilka sekund, potrafi zadecydować o tym, czy dojdzie do stłuczki lub niebezpiecznego zdarzenia. 

Firma ubezpieczeniowa U Switch i firma konsultingowa CX Lab przeprowadziły dość ciekawe badanie. Zostało one przeprowadzone na grupie 103 osób, w okresie od grudnia 2020 do stycznia 2021 z udziałem kobiet i mężczyzn powyżej 18 roku życia. Okazuje się, że jeśli Paluch często wybrzmiewa w twoich głośnikach, poprawia twój czas reakcji i poziom skupienia. 

paluch-muzyka-czas-reakcji-3

Uczestnicy obejrzeli filmy z oficjalnego testu dotyczącego ryzyka za kierownicą. Siedząc za ekranem komputera przy prędkości 113 km/h musieli nacisnąć przycisk, gdy przed nimi pojawiała się przeszkoda. Po odnotowaniu czasu odniesienia, powtarzali eksperyment, uwzględniając muzykę, hałaśliwe dzieci lub kawę. 

Na 1. miejscu kawa

Badanie wskazuje jasno, że najlepszym czynnikiem poprawiającym czas reakcji za kierownicą jest kawa. Około 20 minut po wypiciu mocnej kawy uczestnicy mieli lepszy czas reakcji, skracając drogę hamowania o prawie 24 metry w stosunku do pierwszej próby. To jednak nie jest żadnym zaskoczeniem. 

diesel kawa paliwo

Co ciekawe, na 2. miejscu znalazł się rap i hip-hop. Jeśli to Paluch rapował w słuchawkach uczestnika badania, hamował on średnio o 15,5 metra bliżej. Na kolejnych miejscach znalazły się: hałaśliwe dzieci (13,49 metra), techno, heavy metal, muzyka klasyczna i jazz. Słuchanie R&B zwiększyło drogę hamowania o ponad 4 metry. 

Z badania wynika też, że kobiety mają lepszy czas reakcji od mężczyzn. Panie reagowały o 690 ms szybciej od mężczyzn. W samochodzie jadącym z prędkością 113 km/h przekładało się to na 22 metry krótszą drogę hamowania. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News