Nowa Skoda Superb jest już tuż za rogiem! Czeski producent właśnie pokazał pierwsze oficjalne zdjęcia

Nowa Skoda Superb jest już tuż za rogiem! Czeski producent właśnie pokazał pierwsze oficjalne zdjęcia

skoda-nowe-logo-na-masce

Podaj dalej

Skoda oficjalnie potwierdziła pojawienie się w tym roku dwóch nowych modeli – Superba i Kodiaqa. W komunikacie prasowym na temat globalnych wyników sprzedaży w 2022 roku czeski producent ogłosił plany zaprezentowania kolejnej generacji modeli Superb i Kodiaq jeszcze w tym roku. Dowiadujemy się też, że kompaktowe SUV-y Kamiq i Scala w tym roku przejdą lifting. 

Nowa Skoda Superb jeszcze w tym roku

skoda-superb-kombi
fot. Skoda

Należąca do Grupy Volkswagen Skoda ma w planach na ten rok „kolejne projekty” oraz trzy modele czysto elektryczne, które pojawią się na rynku do 2026 roku. 

Czwarta generacja Superba będzie oparta na ewolucji platformy MQB. Została już potwierdzona w wersjach nadwozia typu sedan i kombi. Wszystko to oznacza, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy zostanie zaprezentowana również dziewiąta generacja VW Passata. 

Oba samochody będą budowane w zakładzie w Bratysławie. Passat będzie jednak dostępny tylko jako kombi. Sedan, który sprzedawał się zbyt słabo, został wycofany już jakiś czas temu. Oprócz Arteona, zostanie on zastąpiony w pełni elektrycznym VW ID. 7, który został zaprezentowany niedawno na targach CES w Las Vegas. 

skoda-superb-2023

Pojawi się też nowy SUV

Nowy Kodiaq oznacza też, że tuż za rogiem znajduje się nowy Tiguan. Obecna generacja SUV-a Volkswagena została bowiem wprowadzona na rynek około rok wcześniej niż Skoda. Podczas gdy Tiguan był widziany wielokrotnie, nawet z minimalnym kamuflażem, testy Kodiaqa były dobrze ukrywane. Oba modele z pewnością otrzymają końcowe etapy rozbudowy silników benzynowych i wysokoprężnych Grupy VW. Będą dostępne także hybrydy typu plug-in. 

Z komunikatu prasowego dowiadujemy się także, jak wyglądał rok 2022 pod względem sprzedażowym. Skoda sprzedała o 16,7% mniej samochodów – łącznie było to 878 200 egzemplarzy. Pomimo spadku dostaw, Octavia była najlepiej sprzedającym się produktem. Za nią plasują się Kamiq i Kodiaq. 

Jedynym modelem, który uzyskał pozytywne wyniki w porównaniu z poprzednim rokiem, był w pełni elektryczny Enyaq iV. Dostawy tego modelu wzrosły o 20 procent do 53 700 sztuk. Nic dziwnego, że sprzedaż Rapida spadła aż o 72,8%, skoro VW Group zdecydowała się o wstrzymaniu jego produkcji w zakładzie w Rosji po inwazji na Ukrainę. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News