To nie żart - Skoda lepsza niż BMW, Volvo i Mercedes! Czesi mogą nalewać piwo, a Niemcy do roboty

To nie żart - Skoda lepsza niż BMW, Volvo i Mercedes! Czesi mogą nalewać piwo, a Niemcy do roboty

skoda-skoda-skoda-logo

Podaj dalej

Skoda od pewnego czasu znajduje się w bardzo poważnych tarapatach. Jeśli piszemy o czeskim producencie, to ostatnio ciężko nie używać słów kryzys, tragedia i dramat. Wszystko za sprawą dramatycznych spadków sprzedażowych na największych rynkach czeskiego producenta. Ale dziś pojawiło się światełko w tunelu – może los w końcu zacznie uśmiechać się do Skody?

Skoda odbije się od dna?

skoda-lepsza-niz-bmw-2

Choć prawdopodobnie przeciwnicy marki Skoda nie będą tym zachwyceni, to jednak takie są fakty. Nie ma marki, która byłaby lepiej oceniana pod względem bezpieczeństwa. Oczywiście, modele Skody nie są jedyne, które w 2021 roku otrzymały bardzo wysokie noty, to jednak nikt nie ma tylu modeli wśród najlepiej ocenionych samochodów. 

Jeśli zapytasz znajomych, jaki jest najbardziej bezpieczny samochód, podadzą marki takie jak Volvo, może Subaru. Od kilkudziesięciu lat również Mercedes-Benz próbuje wdrażać systemy bezpieczeństwa, które mogłyby pozwolić mu na objęcie tego stanowiska. 

Ale nikt nie powiedziałby, że to Skoda znajduje się na miejscu numer 1. Według raportu Euro NCAP za zeszły rok, dokładnie tak się stało. 

skoda-lepsza-niz-bmw-2

Mercedes lepszy niż Volvo

Na początku każdego roku brukselska organizacja regularnie publikuje listę samochodów, które w poprzednim okresie zdobyły najwięcej punktów. Ten rok nie jest wyjątkiem – kiedy zaprezentowano samochody, które były najlepsze w swoich kategoriach. Wśród luksusowych i elektrycznych Mercedes EQS wyprzedził Polestara 2, wspieranego przez Volvo. Ale to nie wszystkie niespodzianki. 

Luksusowe elektryki to wciąż wielka nisza. Zerknijmy więc na kategorie bliższe naszym sercom. Duże SUV-y i małe rodzinne auta to ogromne zwycięstwo marki Skoda, gdzie najlepsze okazały się odpowiednio Enyaq i Fabia. Co ciekawe, ten pierwszy model pokonał bezpośrednio BMW iX. I to praktycznie pod każdym względem. 

Skoda, Toyota i Nissan

Jest bezpieczniejszy dla dorosłych (94% do 91%), dzieci (89% do 87%) i ze względu na asystentów (82% do 81%). Pozostaje w tyle tylko pod względem ochrony pieszych (71% do 73%), bo… auto nie reaguje tak dobrze na rowerzystów. Ale przednie części są bardziej przyjazne dla ciała pieszego w przypadku zderzenia. 

Doceniona została także Skoda Fabia, która uzyskała oceny 85, 81, 70 i 71 procent. W przeciwieństwie do elektrycznego SUV-a, jest to samochód, w którym marka naprawdę miała dość związane ręce, jeśli chodzi o końcowy koszt produktu. Tak więc werdykt jest naprawdę imponujący. Pochwały należą się także dla Toyoty Yaris Cross i Nissana Qashaia, które wygrały w kategoriach małego minivana i małego SUV-a. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News