Przegląd techniczny po nowemu - będzie inny termin ważności badania. Kierowcy są wściekli

Przegląd techniczny po nowemu - będzie inny termin ważności badania. Kierowcy są wściekli

przegląd techniczny badanie techniczne zmiana przepisów zmiany zdjęcie

Podaj dalej

Przegląd techniczny po nowemu? Ogromne zmiany wpłyną zarówno na samochody osobowe, motocykle i samochody dostawcze. Propozycja pojawia się w związku z rosnącą popularnością pojazdów hybrydowych i elektrycznych, a także wprowadzeniem nowych technologii do pojazdów. Ale zmiany obejmą wszystkie samochody – również te napędzane tradycyjnymi silnikami spalinowymi. 

Przegląd techniczny po nowemu

przegląd techniczny badanie techniczne stacja kontroli pojazdów cena stawka kwota
fot. freepik

Kluczowe proponowane zmiany obejmują przede wszystkim zmianę daty pierwszej wizyty u diagnosty. Nowy samochód miałby przechodzić przegląd techniczny dopiero po 4 latach, a nie po 3. Rząd Wielkiej Brytanii rozpoczął konsultacje, aby upewnić się, że przegląd techniczny i jego formuła jest aktualna i gotowa na przyszłość. Jak to będzie wyglądać?

Według rządu cofnięcie pierwszego przeglądu technicznego o rok nie wpłynie na bezpieczeństwo na drogach. Wszystko dzięki nowym technologiom, takim jak asystent utrzymania pasa ruchu, zwiększający bezpieczeństwo. A zmiany według rządu pozwolą kierowcom zaoszczędzić około 100 milionów funtów rocznie. 

W ramach konsultacji kierowcy mieli podzielić się swoimi opiniami na temat tego, kiedy powinien odbywać się pierwszy przegląd techniczny. Wiele innych krajów w Europie przeprowadza takie badanie dopiero cztery lata po pierwszej rejestracji samochodu. W Polsce ten termin to również – podobnie jak w Wielkiej Brytanii – 3 lata. 

Jest też szereg innych zmian

przeglad samochodu stacja
fot, freepik

Ale to nie koniec proponowanych zmian. Inne pomysły obejmują monitorowanie emisji. Dzięki temu powinno się udać obniżyć poziom zanieczyszczenia i poprawić wydajność pojazdów. Rząd powiedział, że nowe środki mogą obejmować rygorystyczne testy zanieczyszczeń, takich jak cząstki stałe i NOx.

Rozważane są również zmiany w testach pojazdów elektrycznych. Potencjalne testy akumulatorów mogłyby poprawić niezawodność i bezpieczeństwo. Elektryki mogą być również wykorzystywane do oceny, czy należy wprowadzić nowe przepisy w celu nadmiernie głośnych silników. 

Stowarzyszenie kierowców AA wspiera aktualność testów. Ostrzegają jednak przed zmniejszeniem interwału pierwszego przeglądu. Twierdzą, że hamulce i opony często wymagają naprawy/wymiany już po trzech latach. Zgadzają się z tym kierowcy. W ankiecie wzięło udział 13 000 kierowców, a aż 83% z nich zasugerowało, że coroczny przegląd techniczny jest bardzo ważny dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. 

przegląd techniczny badanie techniczne zmiana przepisów zmiany zdjęcie
fot. freepik.com

Wizyty u diagnosty muszą iść z duchem czasu

Prezes AA, Edmund King: – Przegląd techniczny odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu, że pojazdy na naszych drogach są bezpieczne i utrzymane w odpowiedniej kondycji. I chociaż nie jest to formalne zalecenie, całkowicie sprzeciwiamy się jakimkolwiek zmianom w stosunku do corocznego przeglądu technicznego. Istnieją jednak aspekty tych konsultacji, które wspieramy, takie jak zapewnienie, że przegląd techniczny jest odpowiedni do nowych technologii w pojazdach. Upewnienie się, że diagności sprawdzają i testują zaawansowane funkcje bezpieczeństwa i systemy autonomiczne jest ważne w miarę ewolucji parku samochodowego w kraju. 

Organizacja RAC nie sprzeciwia się cofnięciu pierwszego przeglądu technicznego samochodu o rok. Ale sugeruje, że samochody o większym przebiegu powinny być testowane wcześniej. Organizacja stwierdziła, że jest rozczarowana, że rząd „nadal rozważa pomysł wydłużenia czasu między przeglądami technicznymi”.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News