Prawo jazdy: Ważne zmiany dotyczące punktów karnych. Duże ułatwienia dla kierowców!

Prawo jazdy: Ważne zmiany dotyczące punktów karnych. Duże ułatwienia dla kierowców!

Podaj dalej

Ministerstwo Cyfryzacji już wkrótce zrewolucjonizuje przepisy w polskim kodeksie drogowym. Prawo jazdy będziemy mogli zostawić w domu, jednak to nie koniec zmian. Nowości pojawią się także w systemie dotyczącym punktów karnych. 

bezterminowe prawo jazdy

Celem nowych przepisów ma być wprowadzenie kolejnych udogodnień dla kierowców. Prawo jazdy będziemy mogli już wkrótce zostawić w domu, jednak wciąż nie wiadomo kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

Ministerstwo Cyfryzacji i Infrastruktury szykuje szereg zmian. Mają one udogodnić życie kierowców, którzy już dziś m. in. nie potrzebują fizycznego dowodu osobistego, ani rejestracyjnego. Do tych dokumentów już wkrótce dołączy prawo jazdy.

Prawo jazdy 2020

Nie chodzi rzecz jasna o brak uprawnień, a fizycznego dokumentu. Dotychczas za brak posiadania prawa jazdy przy sobie groził kierowcy mandat, jednak jeszcze w 2020 roku ma się to zmienić. 

  • prawo jazdy będzie można zostawić w domu, fizyczne posiadanie dokumentu nie będzie wymagane
  • dokument zostanie zastąpiony elektronicznym prawem jazdy, które będziemy „trzymać” w aplikacji na smartfony 

prawo jazdy

Marek Zagórski, minister cyfryzacji, powiedział dla radia TOK FM, że wprowadzenie e-prawa jazdy uzależnione jest od zmian w innych ustawach. Chodzi m. in. o zezwolenie na karanie kierowców mandatem, jeśli nie posiadali oni fizycznego dokumentu.

Punkty karne

Prawo jazdy będzie funkcjonowało w obszarze cyfrowym. Będziemy mieli pełny wgląd do naszego dokumentu za pośrednictwem aplikacji mObywatel na naszych smartfonach. W tej samej aplikacji będziemy mogli sprawdzić stan naszego konta punktów karnych. 

Aplikacja ma być stale rozwijana, a już sam fakt, że będziemy mogli sprawdzić punkty karne, to duże udogodnienie. 

Prawo jazdy punkty karne

Marek Zagórski, minister cyfryzacji: – Prawo jazdy w mObywatelu to kolejny ważny element rozwoju tej aplikacji. Stale pracujemy nad tym, aby ją udoskonalać. Użytkownicy to doceniają. mObywatela w swoich telefonach ma już ponad 1,35 mln Polaków. mObywatel to swoisty wirtualny portfel na dokumenty, do którego regularnie dokładamy nowe elementy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News