Prawo jazdy na samochód w wieku 14 lat? To możliwe! Ale tylko pod jednym warunkiem

Prawo jazdy na samochód w wieku 14 lat? To możliwe! Ale tylko pod jednym warunkiem

Podaj dalej

Nawet w erze elektrycznych hulajnóg, prawo jazdy pozostaje rytuałem przejścia dla wielu marzących o samochodzie nastolatków. Blankiet oznacza wolność podróżowania i niezależność od rodziców. To wciąż ogromny kamień milowy w naszym rozwoju. Zazwyczaj jednak musimy skończyć 18 lat, aby podejść do egzaminu. Część młodych robi to już w wieku 16 lat, natomiast w niektórych miejscach na świeice jest to możliwe już od… 14 roku życia! 

Prawo jazdy dla dzieciaka?

prawo jazdy

Taka wolność może brzmieć jak marzenie każdego nastolatka, a realizować je mogą dzieciaki żyjące w kilku stanach w USA. Sen nie jest jednak tak słodki, jak mogłoby się wydawać. Takie prawo jazdy jest niezwykle trudne do zdobycia. 

Prawo jazdy typu „Hardship” jest rzadką kategorią zezwoleń dla nastolatków w wieku od 14 lat i jest możliwa do zdobycia w 13 stanach zaznaczonych na mapie poniżej. Jak sugeruje nazwa, zdobycie kwalifikacji wymaga ekstremalnych okoliczności, które różnią się w zależności od stanu. 

prawo-jazdy-14-lat

Zazwyczaj reguły wymagają od nastolatków wypełnienia nietypowych obowiązków. Muszą prowadzić pojazdy rolnicze, dojeżdżać do szkoły ze słabym zasięgiem autobusu, lub wozić członków rodziny mających problemy zdrowotne. Jeśli spełniają któryś z tych warunków, mogą przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. 

Bardzo trudno zdać egzamin

Te prawo jazdy nie jest wcale tak różowe, jak mogłoby się wydawać. Zdobycie go nie oznacza wcale, że 14-latkowie mogą wsiąść do potężnego V8 i odlecieć na Marsa. W niektórych stanach zabrania się jazdy z silnikiem większym niż 125 cm3, podczas gdy w innych są specjalnie wyznaczone na drogach godziny dla „dzieciaków”. Wisconsin zakazuje 14-latkom jazdy w skupiskach ludności liczących 500 000 mieszkańcow lub więcej. 

Kierowcy „klasy H” nie mogą zapuszczać się dalej niż 35 kilometrów od domu, a w Minnesocie prawo jazdy ważne jest tylko na prywatnych gruntach rolnych. Ohio wymaga nawet od innych kierowców w gospodarstwie domowym, aby oddali swoje własne prawo jazdy, skoro 14-latek w domu będzie kierowcą!

prawo jazdy predkosc 50

Z powodu tych bardziej niż rygorystynych wymagań te prawo jazdy wydawane jest szczególnie rzadkie. Kalifornijski departament wydał ich tylko… 98 od 2015 roku! Teksas przyznał z kolei, że w całym stanie jest tylko 293 aktywne prawa jazdy tej kategorii. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News