Nowy 3-litrowy Diesel V6 oferuje kosmiczny zasięg. Takiego wyniku nie widziałeś nigdy wcześniej

Nowy 3-litrowy Diesel V6 oferuje kosmiczny zasięg. Takiego wyniku nie widziałeś nigdy wcześniej

Diesel RAM

Podaj dalej

Diesel oferuje wiele korzyści dla posiadaczy tego typu jednostki. Silniki spalające olej napędowy mają tendecję do oferowania większego momentu obrotowego niż benzynowe odpowiedniki o podobnej wielkości i zwykle osiągają swoją moc w mniejszym zakresie prędkości obrotowych. Te dwie cechy sprawiają, że są one lepsze na długie dystanse. Nowa 3-litrowa jednostka Diesla FCA pobije jednak wszystkie rekordy. 

Kosmiczne liczby

Walory Diesla wydają się być podkreślone do granic możliwości w przypadku najnowszego pickupa RAM z silnikiem Diesla – RAM 1500 EcoDiesel. Dzięki wydajności turbodoładowanego silnika V6 jego spalanie osiągnie zaledwie 7,3 l/100 km. 

2020 Ram 1500 EcoDiesel

Co ważne, nie są to dane prodycenta, a oficjalnie potwierdzone informacje Agencji Ochrony Środiwska, która sprawdziła nowego Diesla V6 o mocy 260 KM i 650 Nm momentu obrotowego. Spalanie w mieście to 10,6 l/100 km, natomiast w trasie – 7,3 l/100 km.

Dane te dotyczą tylko samochodu RAM 1500 z napędem na jedną oś. Większość klientów z pewnością będzie bardziej zainteresowana wersją 4×4, jednak elementy układu napędowego zwiększą zużycie paliwa do 13 litrów w mieście i 9,7 litrów na trasie. Wciąż rozsądnie. 

Opcjonalny większy zbiornik paliwa

2020 Ram 1500 EcoDiesel

Niskie spalanie będzie szczególnie atrakcyjne dla klientów, którzy zdecydują się na opcjonalny większy zbiornik paliwa o pojemności… 125 litrów! Jeśli wykorzystacie go w pełni, EcoDiesel napędzany na jedną oś będzie mógł przejechać 1690 kilometrów bez zatrzymania. To ponad 16 godzin jazdy z prędkością około 110 km/h. 

Zwiększone spalanie EcoDiesla napędzanego na cztery koła spowoduje, że jego zasięg spadnie do 1531 kilometrów, co wciąż brzmi mocno abstrakcyjnie. Oznacza to, że nawet w wersji, która pali więcej, będziecie mogli bez zatrzymania dojechać z Warszawy do Mediolanu. 

2020 Ram 1500 EcoDiesel

Musimy pamiętać jednak, że zasięg ten może spaść w prawdziwym świecie. Nie zawsze jesteśmy w stanie jechać ze stałą prędkością. Co więcej, na spalanie wpływ ma też obciążanie w kabinie i na pace. Mimo to, zakładając, że będziemy używać mnóstwo powierzchni naszego samochodu, zasięg ten robi i tak kolosalne wrażenie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News