Masz używany samochód z tej listy? Dziś możesz go sprzedać za więcej, niż kosztuje fabrycznie nowy [LISTA]

Sytuacja na rynku samochodowym jest tak rozpaczliwa, że niektóre używane samochody są już droższe niż nowe! Wydaje się to być nie do pomyślenia, ale to nie żart. Nowy samochód to zwykle coś, co kupujemy za określoną cenę, a potem możemy go sprzedać tylko taniej. Tak przynajmniej było kiedyś… 

uzywany-kia-rio
Podaj dalej

Używane droższe niż nowe

Stan przemysłu motoryzacyjnego jest bliski rozpaczy. Problem jest znany na całym świecie, a Niemcy muszą czekać na nowe samochody blisko rok. Dlatego używane są w cenie, ale żeby aż tak? 

Problem jest najbardziej widoczny w Stanach Zjednoczonych, gdzie większość ludzi jest przyzwyczajona do kupowania nowych samochodów. Wielu dealerów znalazło się bez dostaw samochodów ze względu na globalny niedobór chipów. 

Używane samochody będą więc cały czas drożeć – relatywnie wyższy popyt niż podaż nie prowadzi do niczego innego. Ma to również drugorzędny wpływ na ceny używanych samochodów. Jeśli ludzie wychodzą od dealera z pustymi rękoma, zaczynają szukać auta używanego. 

Kuriozalna sytuacja

Oferta aut używanych nie jest nieskończona, więc i tutaj ceny rosną – niekiedy do poziomu cen katalogowych samochodów fabrycznie nowych! 

Oczywiście ten stan nie dotyczy każdego samochodu, ale nie jest tak, że dotyczy jednego czy dwóch egzemplarzy. Portal iSeeCars wymienił conajmniej szesnaście modeli, których obecni właściciele mogą sprzedać je za więcej, niż kosztowały nowe. 

Gdyby kupili samochód Kia Telluride, to nawet po kilku miesiącach mogliby sprzedać go za przyzwoite pieniądze. SUV koreańskiej marki kosztuje średnio w USA 44 166 dolarów, podczas gdy używany kosztuje ponad 3000 dolarów więcej. 

16 samochodów sprzedawanych w USA, które są droższe używane niż nowe: 

1. Kia Telluride – 8,1% (różnica między ceną auta nowego i używanego)
2. GMC Sierra 1500 – 6,4%
3. Toyota Tacoma – 5,2%
4. Mercedes-Benz Klasy G – 4,1%
5. Hybrydowa Toyota RAV4 – 3,9%
6. Toyota Tundra – 3,7%
7. Dodge Challenger – 3,5%
8. Toyota 4Runner – 3,3%
9. Hyundai Pallisade – 2,9%
10. Tesla Model 3 – 2,9%
11. Honda Civic – 2,8%
12. Dodge Charger – 2,3%
13. Honda Odyssey – 1,2%
14. Kia Rio – 0,7%
15. Subaru Crosstrek – 0,6%
16. Subaru WRX – 0,2%

Przeczytaj również