Kupujemy najtańszego SUV-a Skody. Już po roku znacznie traci na wartości [ZDJĘCIA]

Kupujemy najtańszego SUV-a Skody. Już po roku znacznie traci na wartości [ZDJĘCIA]

skoda-kamiq-suv-uzywane

Podaj dalej

Najtańszy współczesny SUV Skody jest zaskakująco atrakcyjny jako pojazd używany. Już po jednym roku od pierwszej daty rejestracji samochód znacznie traci na wartości. To sprawdzony samochód, który będzie miał niski przebieg i całkiem atrakcyjną cenę. Można wybierać także spośród silników, które nie są już dostępne w sprzedaży. Kupujemy Skodę Kamiq.

Używana Skoda w atrakcyjnych pieniądzach

skoda-kamiq-suv-uzywane
fot. Skoda

Podczas ostatniego Salonu Samochodowego w Genewie w 2019 roku Skoda zaprezentowała swojego trzeciego SUV-a, najmniejszego Kamiqa. Niedługo potem rozpoczęła się sprzedaż samochodu mierzącego 4,2 metra i kosztującego od 75 000 zł. Z dzisiejszego punktu widzenia to bardzo tanio – dziś takie pieniądze wystarczą tylko na Fabię. Teraz za nowego Kamiqa trzeba zapłacić o ponad 20 000 zł więcej.

Najmniejszego SUV-a z Czech można kupić jednak taniej, jeśli udamy się na rynek aut używanych. Zazwyczaj są to samochody, które mają nie więcej niż 3 lata, a wiele z nich zostało wyprodukowanych w zeszłym roku. Ich przebieg jest często minimalny, więc jest w czym wybierać. Przede wszystkim jednak, ich zakup jest bardzo przystępny, bo te egzemplarze kosztują często tyle pieniędzy, co podstawowy model w 2019 roku. Tyle tylko, że możemy wybrać bogatsze wyposażenie i wcale nie podstawowy silnik. 

skoda-kamiq-suv-uzywane
fot. Skoda

Ponadto, jeśli zdecydujesz się na roczny samochód, unikniesz problemów, które trapiły wczesne egzemplarze. Kamiq miał dwie akcje serwisowe za sprawą automatycznego wezwania pomocy w razie wypadku oraz modułu łączności. Drugi wspomniany błąd dotyczył samochodów wyprodukowanych przez 17 września 2019 roku. Pierwszy problem trwał do 7 lutego 2020 roku. 

Na co trzeba uważać, kupując małego SUV-a?

Nie oznacza to jednak, że Skoda jest wolna od wad pod innymi względami. Dziennikarze z niemieckiego Auto Bild testowali egzemplarz zarejestrowany wiosną 2020 roku. W przypadku jednostek benzynowych istnieje ryzyko uszkodzenia lub zerwania łańcucha rozrządu, a w przypadku wersji z automatem zamiast płynnej zmiany mogą wystąpić szarpnięcia. 

skoda-kamiq-suv-uzywane
fot. Skoda

Wspomnieliśmy jednak o wszystkich znanych negatywach. Pozostałe są już bezpośrednio powiązane z danymi samochodami. SUV rzadko używany jest jako samochód służbowy, częściej służy rodzinom. Konieczne jest zatem sprawdzenie karoserii, felg, tworzyw sztucznych, tapicerki, czy dywaników. 

Mimo drobnych dolegliwości testowanego egzemplarza (zadrapany zderzak, zużyte tarcze hamulcowe z tyłu), nie wskazywał on na swój przebieg w wysokości 100 853 km. W porównaniu z dotychczasowym portfolio można wybierać z szerszej gamy jednostek napędowych, ponieważ obecnie nie możemy kupić Kamiqa z silnikiem Diesla lub z instalacją autogazowi. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News