Kierowcy ciężarówek ukradli 29 000 litrów paliwa Diesel o łącznej wartości 86 tys. złotych

Kierowcy ciężarówek ukradli 29 000 litrów paliwa Diesel o łącznej wartości 86 tys. złotych

vat akcyza diesel benzyna

Podaj dalej

Dwóch kierowców ciężarówek znalazło sobie dwóch wspólników i kradli Diesla na potęgę. Łącznie udało się im nielegalnie pozyskać 29 000 litrów oleju napędowego o wartości 86 000 zł. Teraz będą musieli zmierzyć się z konsekwencjami. 

Dwójka oskarżonych, 42-letni Timuri Tirivanhu i 35-letni Emmanuel Murwira trafili do aresztu. Są kierowcami ciężarówek zatrudnionymi przez firmę transportową w Bulawayo, Zimbabwe. 

Kierowcy rzekomo mieli kontakty z agencją celną i jednym z kierowców pochodzących z Południowej Afryki. Dzięki temu udawało im się kraść paliwo należące do African Oil Company. 

Ukradli łącznie 28 726 litrów paliwa

Dwójka kierowców została zwolniona za kaucją w wysokości 1000 dolarów. Rozkazano im, aby przebywali pod podanymi adresami i co tydzień zgłaszali się na Komendzie Głównej Policji w ramach warunków zwolnienia za kaucją. W swoim oświadczeniu o zwolnieniu za kaucją dwaj oskarżeni zaprzeczają zarzutom, argumentując, że nie ma dowodów łączących ich z przestępstwem.

Jeden z kierowców argumentował, że tego dnia pełnił dyżur i jego pracodawca zlecił mu świadczenie usług za kierownicą ciężarówki, która uległa awarii mechanicznej. 

– Paliwo jest wysoce łatwopalne, a zwłaszcza w cysternach w Zimbabwe istnieje wysokie ryzyko, jeśli mamy na pokładzie dużo paliwa. Przy takich awariach mamy generator i pompę, aby opróżnić zbiornik. Zmniejszamy dzięki temu ryzyko i wagę cysterny. 

Gdzie zniknął Diesel?

Według dwójki oskarżonych jedyną odpowiedzialną osobą za zniknięcie Diesla może być kierowca ciężarówki z RPA. 

– Nie ma żadnych dowodów sugerujących, że ukradliśmy paliwo lub działaliśmy w zmowie z kierowcą z Afryki Południowej. Oczywiste jest, że skarżący złośliwie złożyli raport w celu wyprowadzenia pieniędzy od niczego nie podejrzewających ludzi. 

Dwaj mężczyźni powiedzieli, że państwo nie przedstawiło żadnych istotnych powodów uzasadniających ich dalsze aresztowanie. 

Według dokumentów sądowych w dniach 2-12 marca br. oskarżeni otrzymali ogromne ilości paliwa przywiezione z RPA. Kierowca z Afryki Południowej miał współpracować ze wspominaną dwójką, aby ukraść ciężarówkę z 29 000 litrów paliwa. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News