Kierowco - uważaj na te "zimowe płyny do spryskiwaczy"! Nie będą działać nawet przy -1°C [PORADNIK]

Kierowco - uważaj na te "zimowe płyny do spryskiwaczy"! Nie będą działać nawet przy -1°C [PORADNIK]

płyn do spryskiwaczy

Podaj dalej

W wielu polskich miastach w nocy temperatura spada już poniżej 0°C. Pierwsze przymrozki oznaczają, że płyn do spryskiwaczy należy wymienić na zimowy. Ostrzegamy jednak kierowców przed częścią produktów, które nie będą działać i mogą doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. 

Zimowy płyn do spryskiwaczy – jaki wybrać?

plyn do spryskiwaczy

Zimowy płyn do spryskiwaczy to największy przyjaciel kierowcy w okresie jesienno-zimowym. Śnieg, błoto pośniegowe i sól zalegająca na drogach bardzo szybko mogą zabrudzić przednią szybę samochodu. Wtedy odpowiedni płyn do spryskiwaczy jest kluczowy. 

Oprócz regularnej kontroli stanu zbiornika na płyn do spryskiwaczy, musimy także zwrócić dużą uwagę na to, jaki produkt kupujemy. Niestety, ale wiele zimowych płynów do spryskiwaczy nie spełnia swojego zadania nawet w najwyższych ujemnych temperaturach. 

Najtańsze płyny do spryskiwaczy, które często możemy znaleźć w hipermarketach, co prawda nie zamarzną w zbiorniku. Jeśli na opakowaniu napisane jest -17°C, zapewne do tej temperatury będą utrzymywać stan ciekły. Problem pojawi się jednak w chwili, w której postanowimy spryskać nim szybę. 

plyn do spryskiwaczy brudna szyba

Jak odmrozić przednią szybę?

Do tego typu produktów bardzo często dodawane są różne gazowe specyfiki, które przeciwdziałają zamarzaniu. W chwili, gdy spryskamy przednią szybę, gaz jednak się ulatnia, a płyn zamarza. Nie będziemy mieli więc problemu z zamarzniętym zbiorniczkiem, ale z zamarzniętą… przednią szybą! 

To jeszcze gorzej, niż jakbyśmy jechali z płynem letnim. Wyobraźcie sobie tylko, że macie brudną przednią szybę i chcecie wyczyścić ją płynem do spryskiwaczy, a ten w ułamku sekundy zamarza na szybie i całkowicie blokuje widoczność. 

Dlatego też polecamy stosowanie specyfików sprawdzonych producentów. Dają nam one gwarancję bezpieczeństwa i tego, że po prostu będą działać w sposób, jaki zostały do tego stworzone. 

Pamiętajcie również o tym, aby nie korzystać z płynu do spryskiwaczy jako odmrażacza do szyb. Jeśli spryskamy zamrożoną szybę, to każdy płyn do spryskiwaczy, nawet ten najlepszy, po prostu zamieni się w kostkę lodu. Dlatego tak ważne jest, aby przed wyruszeniem w drogę odpowiednio oczyścić – nie tylko przednią – ale i wszystkie szyby naszego samochodu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News