Kierowco, twój silnik nie działa idealnie? Za dużo pali? Powód może być bardzo prosty i tani do usunięcia

Kierowco, twój silnik nie działa idealnie? Za dużo pali? Powód może być bardzo prosty i tani do usunięcia

diesel deska rozdzielcza

Podaj dalej

Czy silnik w twoim samochodzie nie działa tak, jak powinien? Rano pojawiają się problemy z odpaleniem? A może stracił dawną ikrę i moc? Jednym z potencjalnych winowajców może być cewka zapłonowa, która pomaga zamienić niskie napięcie wyjściowe akumulatora. Jakie są objawy i jak ustrzec się awarii?

Projekt planszówki inspirowanej grą z Capcom zebrał 1,5 mln USD w dzień

Silnik nie działa idealnie?

Cewka zapłonowa pomaga zamienić niskie napięcie wyjściowe akumulatora w iskrę, używaną do zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej w silniku. To nierozerwalna część układu zapłonowego, obok akumulatora, świec zapłonowych i rozdzielacza. 

Cewka zapłonowa Beru ma napięcie 12V i może zwiększyć napięcie, aby zapalić benzynę. Jeśli jedna z cewek nie działa, samochód będzie odpalał, ale pojawią się problemy. 

Wewnątrz cewki znajdziemy dwa uzwojenia wokół żelaznego rdzenia, często zanurzone w oleju, aby odpowiednio je schłodzić. Kiedy cewka jest zasilana, jest przepłukiwana ładunkiem, tworząc pole magnetyczne. 

Oznaki problemów z cewką zapłonową

  • Wypadanie zapłonów

Awaria lub problemy związane z cewką zapłonową często prowadzą do przerw w zapłonie lub po prostu do braku zapłonu tłoków. Ładunek nie jest dostarczany w celu zapłonu benzyny. Jeśli zauważysz dziwne odgłosy, którym towarzyszy słaba reakcja silnika prowadząca do szarpnięć lub wibracji na biegu jałowym, mogą to być ostrzegawcze znaki. W najgorszym przypadku może to doprowadzić do całkowitego wyłączenia samochodu i zgaśnięcia silnika. 

  • Nie można odpalić samochodu

Jeśli twój samochód ma tylko jedną cewkę zapłonową, może to uniemożliwić uruchomienie samochodu. Jeśli akumulator jest naładowany, a po przekręceniu kluczyka słychać tylko kliknięcie, może oznaczać to problem z cewką zapłonową.

  • Zwiększone spalanie paliwa 

Jeśli twój silnik nie spala prawidłowo paliwa, będzie potrzebował go więcej do wykonania tej samej pracy. Gdy cewka zapłonowa nie działa prawidłowo, może powodować dysproporcje w czujniku tlenu, wysyłając do silnika więcej paliwa niż jest to faktycznie wymagane. 

Spokojnie – naprawa nie jest droga

Cewka zapłonowa Beru ma napięcie 12V i może być uznawana za lidera wśród zamienników. Jedna cewka to koszt około 120 złotych, a producent Beru daje na nią dwa lata gwarancji. Podczas zakupu należy kierować się numerem OEM części, który określa do jakiego samochodu pasuje dana cewka. Na tym konkretnym przykładzie możemy zauważyć, że produkt ten pasuje do samochodów marki Dacia, Łada, Nissan, Opel oraz Renault. 

Można tego uniknąć

Regularne sprawdzanie świec zapłonowych to jeden z ważniejszych środków aby cewka zapłonowa działała prawidłowo i skutecznie. Wadliwe świece mogą powodować nadmierny drenaż na cewce, a to z kolei prowadzi do przedwczesnej degradacji. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News