Kierowco, będziesz sprzedawał swój samochód z silnikiem benzynowym lub Diesla? Lepiej się jeszcze wstrzymaj

Kierowco, będziesz sprzedawał swój samochód z silnikiem benzynowym lub Diesla? Lepiej się jeszcze wstrzymaj

Podaj dalej

Samochody napędzane silnikami benzynowymi i typu Diesel są w odwrocie. Unia Europejska i rządy wielu państw chcą, by ich obywatele w najbliższym czasie przesiedli się na czystsze, bardziej ekologiczne samochody elektryczne. Jak pokazuje przykład Stanów Zjednoczonych, które wczoraj ogłosiły pierwsze zakazy dla sprzedaży nowych samochodów benzynowych, pozbycie się silników spalinowych z naszych dróg wcale nie będzie takie proste. 

uzywane-benzyna-diesel-skoda

Kalifornia została pierwszym stanem w USA, który sprecyzował swoje plany dotyczące silników benzynowych i typu Diesel. Od 2035 roku nie będzie można już kupić samochodu z tradycyjnym silnikiem spalinowym. 

Co ciekawe, Kalifornia stanowi największy rynek motoryzacyjny w USA. Odpowiada on za około 11% całej sprzedaży samochodów w Stanach Zjednoczonych. Przykład Kaliforni pokazuje, jak będą kształtowały się trendy w najbliższych latach. 

Mój stary Diesel też na śmietnik? 

benzyna diesel paliwo

Nowe przepisy nie powstrzymają jednak Kalifornijczyków przed posiadaniem samochodów spalinowych, lub sprzedawaniem ich na rynku samochodów używanych. Dokładnie tak samo będzie w przypadku zakazów wprowadzanych w Europie. Wielka Brytania chce zakazu sprzedaży benzyny i Diesla już od 2030 roku, a nad podobnymi przepisami pracują też Niemcy, Holandia, Francja, czy Szwajcaria. 

Przykład Kalifornii pokazuje, że pozbycie się silników spalinowych z dróg wcale nie będzie takie proste. Wyobrażamy sobie, że mieszkańcy tamtego stanu rzucą się w ostatniej chwili na samochody napędzane tradycyjnym paliwem. 

Co stanie się z rynkiem samochodów używanych?

Z każdym rokiem po wprowadzeniu zakazu sprzedaży benzyniaków i Diesla będą one stawały się coraz bardziej poszukiwanym towarem. Domyślamy się, że wielu entuzjastów motoryzacji nie będzie chciało przesiadać się na samochód elektryczny. 

Diesel czy elektryk? To pytanie nurtuje świat motoryzacji
Diesel czy elektryk? To pytanie nurtuje świat motoryzacji

To oznacza, że już dziś warto pomyśleć o przyszłości i zabezpieczyć się na taką ewentualność. Silniki spalinowe będą swego rodzaju świętym grallem. A ich wartość na rynku wtórnym po wprowadzeniu zakazu z pewnością będzie wyższa niż obecnie. 

Aż 60% kierowców nie wiedziało, że za tę czynność grozi wysoki mandat. Przypominamy przepisy

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News