Kiedy wypożyczenie samochodu może być ciekawą alternatywą dla zakupu auta?

W czasach, gdy zakup samochodu jest horrendalnie drogi, coraz więcej kierowców decyduje się na wynajem auta, zamiast jego kupno. Świat się zmienia, a razem z nim motoryzacja i sposób, w jaki ją konsumujemy. Korzystanie z wynajętego samochodu niesie za sobą szereg korzyści, którym przyjrzymy się dziś bliżej.

wynajem-czy-zakup-samochodu-wypozyczalnia-2
Podaj dalej

Czy lepiej kupić samochód, czy go wynająć? Choć odpowiedź nie jest prosta, postaramy się pomóc w tej ważnej decyzji, sięgając po wszystkie potrzebne informacje. Podjęcie decyzji o zakupie lub wynajmie samochodu zależy od nieskończonej liczby czynników: rodzaju użytkowania pojazdu, częstotliwości, z jaką będzie on użytkowany, przebiegu jaki będzie wykonywał w danym okresie… 

Bez wątpienia należy ocenić wiele zmiennych, które dziś postaramy się wam przybliżyć. Wynajem samochodów jest dziś jednak dużo prostszy niż mogłoby się wydawać i dla wielu kierowców wypożyczalnia aut okaże się lepszym wyborem niż wizyta w salonie. Poniżej przedstawiamy wszystkie zalety płynące z wynajmu samochodu:

Zawsze jeździsz nowym samochodem 

Wypożyczalnia samochodów ma w swojej ofercie zawsze najświeższe, dobrze zadbane modele. A przecież każdy z nas chce jeździć samochodami, które dopiero co wyszły z salonu. Nie jest to powszechne przy zakupie, bowiem nowe auta są bardzo drogie, a nawet kilkuletnie egzemplarze używane nie będą oferowały tego, co nowy samochód. 

Wynajem samochodu pozwala na przetestowanie osiągów różnych pojazdów za rozsądne pieniądze. Oznacza to, że jednego dnia możemy wsiąść za kółko zwykłego „miejskiego malucha”, tylko po to, by na weekend pozwolić sobie na coś z większym pazurem. 

Maksymalne bezpieczeństwo 

Nowe pojazdy podlegają ciągłym przeglądom przez zarządzające nimi wypożyczalnie, będziesz miał pewność, że jeździsz niezawodnymi samochodami z pełną gwarancją. Oznacza to, że nie będziesz musiał martwić się wizytami u mechanika, sprawdzaniem hamulców, czy poziomu oleju. Większość wypożyczalni oferuje także bezpłatną pomoc drogową, co oznacza, że nigdy nie znajdziecie się w stresującej sytuacji podczas podróży. 

Nie musisz martwić się o przebieg 

W przypadku samochodu, który kupicie na własność, dalsze podróże zazwyczaj kojarzą się ze stresem i niepokojem. Oznaczają bowiem większe zużycie pojazdu, większy przebieg, a co za tym idzie, niższą cenę w odsprzedaży. Jeśli chcesz jechać autem na wakacje, nie chcesz przecież być ograniczony kilometrami. Wiele firm, takich jak carfree.pl, oferują wynajem auta z nieograniczonym przebiegiem. Wtedy w ogóle nie będziecie musieli się tym przejmować.

Przestrzeń dokładnie taka, jakiej potrzebujesz 

To kolejne duże ograniczenie dla kierowców, którzy decydują się na zakup samochodu. Zazwyczaj kupujemy auto z myślą o całej rodzinie, a co za tym idzie, prędzej czy później stanie się ono za małe. Wynajem aut pozwala rozwiązać ten problem, ponieważ możesz wynająć pojazd z taką ilością miejsc, jaką potrzebujesz. 

Jeśli będziesz miał potrzebę wzięcia czegoś większego, na przykład na wesele, rocznicę, czy wieczory kawalerskie lub panieńskie, będziesz mógł wybrać 9-osobowego busa. Jeśli jedziesz gdzieś sam, małego miejskiego hatchbacka. 

Oszczędzisz dużo pieniędzy 

Wiele osób, zwłaszcza tych, którzy mieszkają w obszarach miejskich z dobrą komunikacją, korzysta ze swoich samochodów tylko podczas wakacji, albo wyjazdu na zakupy. W takim przypadku należy wyjąć kalkulator i porównać koszt posiadania własnego samochodu – ratę leasingu, ubezpieczenia, podatki, paliwo, kontrole, naprawy – do opcji wynajmu tylko w te dni, kiedy będzie używany. W wielu przypadkach wynajem jest dużo bardziej opłacalny! 

Przeczytaj również