ITD wstrzymuje kontrole w całej Polsce! Teraz będą pomagać na przejściach dla pieszych

ITD wstrzymuje kontrole w całej Polsce! Teraz będą pomagać na przejściach dla pieszych

Podaj dalej

Inspekcja Transportu Drogowego to jedna z ważniejszych służb, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na polskich drogach. ITD zajmuje się głównie przeładowanymi busami, czy sprawdzaniem stanu technicznego 40-tonowych zestawów. Funkcjonariusze od dziś wstrzymują jednak kontrole. 

ITD i nowe przepisy

itd

Wszystko za sprawą przepisów, które wejdą w życie od 1 czerwca br. Wśród nich znalazł się kontrowersyjny zapis o „bezwzględnym pierwszeństwie pieszego na przejściu dla pieszych”. ITD od dziś ma zająć się edukacją zarówno kierowców, jak i pieszych. 

Wielu obserwatorów wyrażało swoje obawy, czy przepis ten – delikatnie mówiąc – nie wprowadzi na drogach ogromnego chaosu. Już dziś możemy zaobserwować, że piesi bardzo często wchodzą na drogę jak przysłowiowe święte krowy. 

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

ITD w całym kraju przerzuca więc swoje siły na to, aby edukować kierowców i pieszych. Patrole pojawią się przy newralgicznych przejściach w każdym mieście, a kierowcy lub piesi wykazujący brak rozwagi będą upominani przez funkcjonariuszy. 

itd czas pracy

Straż miejska przejmuje kontrolę

W tym czasie obowiązki ITD związane z kontrolą ciężkiego transportu przejmie… straż miejska. Ta formacja ma zyskać nowe obowiązki na czas akcji edukacyjnej ITD. Ta ma potrwać do 1 czerwca, gdy w życie wejdą nowe przepisy. 

Wtedy wszystko wróci do normy, jednak do tego czasu nie mamy co liczyć na to, że spotkamy na drodze patrol „krokodyli”. Zastąpi ich straż miejska. Nie wiemy, jak dokładnie ma to funkcjonować, ale obawiamy się, że zanim strażnicy miejscy wejdą w odpowiedni tryb, dobrniemy do czerwca. Miejmy tylko nadzieję, że kierowcy przeładowanych TIR-ów i niesprawnych busów pamiętają o tym, że dziś 1 kwietnia. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News