Influencer na Instagramie i kolekcjoner samochodów aresztowany. Ukradł prawie 2 miliardy złotych!

Influencer na Instagramie i kolekcjoner samochodów aresztowany. Ukradł prawie 2 miliardy złotych!

Podaj dalej

Spośród wszystkich barwnych postaci w internetowym folklorze, mało kto jest tak znany, jak wpływowy oszust. Wszyscy z pewnością trafiliśmy na reklamy dot. zakupu programów do budowania bogactwa, czy hackowania rynków finansowych. Magiczne gromadzenie fortuny jednak nie istnieje, a większość tych kont to fascynujące, lukratywne i skorumpowane firmy. Najlepszym przykładem jest 38-letni wpływowy influencer Raymond „Hushpuppi” Abbas. Został on aresztowany za wielomilionowe oszustwa cybernetyczne, a jak się okazuje, jest także wielkim fanem motoryzacji. 

Inlfluencer kochał luksusowe życie

instagramowy influencer

Przeglądając jego profil na Instagramie, który na chwilę obecną ma 2,4 miliona obserwujących, Abbas lubi luksus. Na zdjęciach obserwujemy go w towarzystwie prywatnych odrzutowców, luksusowych hoteli i oczywiście egzotycznych, drogich supersamochodów. Jest wszystko, od G Klasy, przez Ferrari i kilka Rolls-Royce’ów. 

To niezwykle imponująca flota jak na dewelopera, który swoją karierę zaczynał od handlu używaną odzieżą w Lagos w Nigerii. Przy najmniej na to wskazywały wszystkie dowody, kiedy policja zaczęła przyglądać mu się z bliska kilka miesięcy temu. 

Według The Independent, Abbas został aresztowany w zeszłym tygodniu przez FBI i Interpol w Dubaju. Wszystko za domniemany program obejmujący „pranie pieniędzy, oszustwa cybernetyczne i hackowanie”. Wszystko to na wysokość 430 milionów dolarów (1,7 mld złotych). Jedenaście innych osób również zostało zatrzymanych podczas nalotu. W wyniku skonfiskowano ponad 37 milionów dolarów gotówki (146 mln złotych) z mieszkania Abbasa oraz kilkanaście luksusowych samochodów. 

instagramowy influencer

2 miliony adresów mailowych

Przewijając jego walla na Instagramie i mając na uwadze, że facet trzymał dosłownie 37 mln dolarów w gotówce, luksusowymi samochodami z pewnością nie były zwykłe C Klasy. Policja podobno znalazła prawie dwa miliony adresów e-mail ofiar na dziesiątkach telefonów, komputerów i dysków twardych. 

Policja twierdzi również, że media społecznościowe były dla Abbasa kluczową częścią procesu pozyskiwania ofiar. – Po zweryfikowaniu dostępnych informacji zespół świętował swoje bogactwo za pośrednictwem social mediów. Pod fasadą biznesmena próbując zwabić ofiary z całego świata – powiedział śledczy Jamal Salem Al Jallaf. 

instagramowy influencer

– Podejrzani zaatakowali także ofiary zagranicą, tworząc fałszywe strony internetowe znanych firm i banków w celu kradzieży informacji o kartach kredytowych ofiar. Następnie prali skradzione pieniądze. 

Ogień ogniem

Zwalczając ogień z pomocą ognia, Al Jallaf powiedział, że detektywi wyśledzili Abbasa i jego grupę za pomocą fałszywych kont w mediach społecznościowych. Według lokalnych mediów w Dubaju Abbas zostanie ekstradowany do Nigerii, gdzie stawi czoła zarzutom. 

To, co stanie się z jego kolekcją luksusowych pojazdów, jest jeszcze niewiadomą. Nie zdziwi nas jednak, jeśli rząd Dubaju wystawi na aukcję całą masę luksusowych Rolls Royce’ów. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News