Każdy Diesel z czasem traci konie mechaniczne i zasięg. Prosty trik przywraca "oryginalną" moc!

Każdy Diesel z czasem traci konie mechaniczne i zasięg. Prosty trik przywraca "oryginalną" moc!

volkswagen-passat-b5-19-tdi-diesel

Podaj dalej

To, że silniki typu Diesel tracą z czasem moc i wydajność, to nie mit. Jak zatem obliczyć spadek koni mechanicznych w wysokoprężnych jednostkach po kilku latach? A jak zapobiegać znacznym spadkom mocy? 

Każdy Diesel traci moc

Skoda Octavia silnik Diesla 1.6 TDI

Silniki typu Diesel stanowią wybór kierowców, którzy korzystają ze swoich samochodów w bardzo intensywny sposób. Wyższa efektywność paliwowa i wyższy moment obrotowy w porównaniu do silników benzynowych to najbardziej unikatowe cechy silników Diesla. Mają one jednak tendencje do utraty mocy i wydajności po pokonaniu odpowiedniej liczby kilometrów. W dłuższej perspektywie spada także zasięg na jednym baku. Dlaczego tak się dzieje?

Diesel generalnie jest cięższym silnikiem niż benzyna, z bardzo obciążonymi elementami silnika. Z biegiem czasu komponenty zaczynają się degradować i zużywać. To również powód, dla którego silniki wysokoprężne wymagają częstszych konserwacji niż benzyna. 

Regularne czyszczenie i wymiana elementów wymaga nieco więcej wysiłku i świadomości. Jeśli zaś chodzi o silniki typu Diesel, ilość wytwarzanej mocy zależy bezpośrednio od ilości paliwa wtryskiwanego do cylindra spalania. W silnikach benzynowych zawór dolotowy steruje dopływem powietrza do cylindra. Ale zawór w przypadku Diesla jest otwarty zawsze. Jedyną rzeczą kontrolującą każdy parametr jest ilość oleju napędowego. Po pewnym czasie wtryskiwacze paliwa zużywają się, a to może wpływać na ogólną sprawność silnika. 

tdi-diesel-znaczenie

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Dlatego też eksperci zalecają regularne czyszczenie wtryskiwaczy. Zapewnia ono brak osadów węglowych na powierzchni. A dlaczego jest to tak ważne?

Jeśli wtryskiwacze paliwa działają idealnie, kropelki oleju napędowego są jak najmniejsze. A im mniejsze kropelki paliwa, tym lepsze mieszanie z powietrzem i czystszy proces spalania. To pozwoli też uzyskać niższe emisje spalin. Dlatego też regularne czyszczenie wtryskiwaczy jest bardzo ważne. Nie tylko pozwolą wyhamować utratę mocy, ale też pozwolą ominąć drogie naprawy u mechanika. 

Zepsute wtryskiwacze to ogromny problem. Pomijając już wyższe spalanie i utratę mocy, w pewnym momencie twój silnik po prostu odmówi posłuszeństwa. Przy optymistycznym scenariuszu naprawa będzie kosztowała cię około 2000-3000 zł, ale jeśli trzeba będzie wymienić wszystkie wtryskiwacze, możesz zapłacić nawet 8000 zł. 

Przeczytaj również