Wiemy, ile litrów paliwa na 100 km pali 1500-konne Bugatti Chiron Pur Sport. Odpowiedź przyprawi cię o ból głowy!

Wiemy, ile litrów paliwa na 100 km pali 1500-konne Bugatti Chiron Pur Sport. Odpowiedź przyprawi cię o ból głowy!

Podaj dalej

Średnie spalanie to jeden z ważniejszych parametrów podczas oceny samochodu. Ale gdy w grę wchodzi taka maszyna jak Bugatti Chiron, mówimy tylko o prędkościach maksymalnych, czy czasie potrzebnym do rozpędzenia auta do 100 km/h. A jakie spalanie ma kultowy hipersamochód?

Bugatti Chiron Pur Sport nastawiony na osiągi

bugatti-chiron-spalanie

W przeciwieństwie do modeli Chiron Sport i Super Sport 300+, Pur Sport został opracowany z myślą o świetnych właściwościach jezdnych. Ultra limitowana edycja samochodu kosztuje aż 12,8 mln złotych bez podatków i opcjonalnych dodatków. 

KIEROWCO! JUŻ WKRÓTCE CZEKA NAS WYMIANA OPON. SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY!

Na cały świat zostanie wyprodukowanych zaledwie 60 egzemplarzy Bugatti Chiron Pur Sport. Wszystkie zostaną wyposażone w super lepkie opony Michelin Pilot Sport Cup 2, 1500 koni mechanicznych i aż 8 litrów pojemności skokowej.

Bugatti zwiększyło maksymalną prędkość obrotową silnika modelu Pur Sport o 200 obr/min w porównaniu ze zwykłym Chironem. Dzięki temu silnik W16 może przekroczyć granicę 6900 obr/min. Krótsze przełożenia 7-biegowej skrzyni biegów zapewniają lepszą elastyczność, co oznacza, że przyspieszenie od 60 do 120 km/h zajmie 2 sekundy  mniej niż w „zwykłym” Chironie.

Bugatti Chiron bije rekord na Michelin Pilot Sport Cup 2
fot. Bugatti

To jednak nie koniec zmian w modelu Pur Sport. Wyróżnia go od swoich rówieśników również tryb jazdy Sport+. W przeciwieństwie do Sport, to specyficzne dla modelu ustawienie zostało zaprojektowane z myślą o późniejszej interwencji układu kontroli trakcji, gdy pokonujesz zakręty. Według Bugatti Sport + pozwala kierowcom „zmienić styl jazdy jeszcze bardziej niż kiedykolwiek z ostrych jak brzytwa idealnych linii na drift”.

Kosmiczne spalanie hipersamochodu

Co tu dużo mówić. Bugatti Chiron jest królem nie tylko osiągów, ale także definicją samochodu paliwożernego. Silnik W16 z czterema turbosprężarkami w modelu Pur Sport może pochwalić się spalaniem wynoszącym… 29,4 l/100 km. Ale to jeszcze nie wszystko. 

Bugatti Chiron spalanie

Dane EPA (Agencja Ochrony Środowiska) pokazują, że Bugatti zrównuje się wynikiem z Lamborghini Aventador Coupe. Ich wynik według agencji to 23,5 l/100 km.Co to oznacza, jeśli chodzi o jazdę z pełnym bakiem? Francuski producent ma tutaj przewagę. Bak Chirona pomieści bowiem 100 litrów paliwa, natomiast włoski byk weźmie na pokład „zaledwie” 85 litrów.

KIEROWCO! JUŻ WKRÓTCE CZEKA NAS WYMIANA OPON. SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY! 

Według Agencji Ochrony Środowiska przejechanie 40 kilometrów Bugatti Chiron Pur Sport będzie kosztowało nas około 60 złotych. Dane te zostały oparte o 45% jazdy w trasie i 55% jazdy po mieście. Roczny koszt paliwa szacuje się na około 16 tys. złotych. Z drugiej strony… Czego można było spodziewać się po jednym z najszybszych samochodów na świecie?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News