Dostałeś mandat lub zdjęcie za prędkość z tego urządzenia? Wielka "pomyłka" policji - możesz spać spokojnie!

Dostałeś mandat lub zdjęcie za prędkość z tego urządzenia? Wielka "pomyłka" policji - możesz spać spokojnie!

mandat

Podaj dalej

Nowy supersamochód policji mógł być wykorzystywany niezgodnie z prawem. Radiowozy, które mogły mierzyć prędkość nadjeżdżających samochodów, z dużym prawdopodobieństwem zostaną wycofane. A kierowcy, którzy otrzymali mandat przy pomocy tego samochodu, mogą spać spokojnie.

Mandat z tego radiowozu na śmietnik

mandat-radiowoz-volvo

Wygląda na to, że korzystanie z radaru samochodowego i kamery 360 jednocześnie może być nielegalne, jak informuje portal CarUp. Szwedzka policja zbyt szybko wprowadziła nowe Volvo XC60 wyposażone w potężną broń. Samochód mógł bowiem mierzyć prędkość nie tylko pojazdów jadących w tym samym kierunku, ale też z naprzeciwka.

Irene Sokołow, rzecznik prasowy policji:Nasz dział prawny zajmuje się teraz tymi kwestiami. Samochody są testowane w niektórych miejscach kraju.

O mandat z nowego policyjnego Volvo XC60 było niezwykle łatwo. Policyjny SUV z kamerami 360 i fotoradarami rozpoczął swoją pracę w całej Szwecji. W sumie policja kupiła 2200 samochodów, które wystawiałyby mandat za mandatem. Samochody, które zaczęły mierzyć i kontrolować prędkość po zakończeniu wakacji, mogą być jednak nielegalne.

2200 Volvo z nielegalną technologią

mandat-radiowoz-volvo

Okazuje się, że policja mogła popełnić ogromny błąd i kupiła 2200 samochodów z nielegalną technologią. Eksperci prawni oceniają, czy może ona zostać użyta w nowych radiowozach. – Nie możemy dziś powiedzieć, w jakie funkcje będą wyposażone nowe samochody. Jak tylko będziemy mieli więcej do powiedzenia, wrócimy do państwa – dodała rzecznik prasowa policji.

Samochody, o których mowa to Volvo XC60 B5 Diesel z policyjnym malowaniem, mild hybrid o mocy 235 KM, a także Volvo V90 T6 jako nieoznakowany radiowóz drogówki.

Radary nowych samochodów mogą mierzyć prędkość zarówno pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka, jak i samochodów, za którymi jedzie radiowóz, a także tych które przejeżdżają bocznymi drogami. Kamera pozwala na używanie samochodów zamiast pistoletów laserowych. Samochody można też zaparkować na miejscu jako tymczasowy fotoradar. Zdjęcia są ostre jak brzytwa, ale sam mandat może okazać się być wystawiony nielegalnie.

mandat-radiowoz-volvo

SUV-y nie mają ograniczenia prędkości

Oprócz łapania kierowców, którzy przekraczają prędkość, samochody mogą wykrywać także auta z zakazem jazdy, które zostały zatrzymane lub skradzione. Centrum dowodzenia może połączyć się też z kamerą radiowozu, aby zobaczyć sytuację na miejscu wypadku.

W przeciwieństwie do zwykłego Volvo, policyjne SUV-y nie mają kagańca prędkości i mogą pędzić aż 220 km/h. Jednak dzięki wzmocnieniom w podwoziu jest dużo cięższy od zwykłego Volvo, bo waży aż 2121 kg.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News